Запитання спеціалісту
Записатися на прийом
+38 (0372) 58-55-11
всі контакти
UA
НАМ 20 РОКІВ
Записатися
на прийом
Запитання спеціалісту

+38 (0372) 58-55-11 +38 (066) 63 04 050

+38 (0372) 90-92-00 +38 (096) 40 40 405

+38 (093) 06 03 364

м. Чернівці, вул. В. Трепка (О. Боярка), 1а

Потенційно повноцінні маткові труби - необхідна умова нормальної фертильності людини. Проте, очевидно, що цього не достатньо. Хоча пацієнти часто розглядають їх тільки в плані „відкриті”, чи "блоковані", маткові труби є специфічним органом. Вони грають критичну роль в прийнятті яйцеклітин, їх транспортуванні, як і сперми та ембріонів, фалопієві труби також потрібні для капацитації сперміїв і запліднення яйцеклітини. Оскільки в фаллопієвій трубі яйцеклітина запліднюється і на протязі 4 - 5 днів весь період початкового дроблення, розвитку і забезпечення поживними речовинами ембріону до надходження в порожнину матки, роль маткових труб важко переоцінити. Маткові труби є дуже чутливі до сексуально трансмісивних інфекцій (СТІ) і хірургічних втручань, які можуть зашкодити матковим фімбріям чи високо специфічному ендосальпінгсу. Обструкція маткових труб зустрічається від 12 % до 33 % безплідних пар, тому потенційну здатність маткових труб треба визначати як можна раніше.

 

Причини пошкодження маткових труб


Інфекції органів малого тазу - головна причина трубного безпліддя. Інфекційний фактор може бути зумовлений СТІ, або може бути після самовільного аборту, родів, післяродового сепсису, або після введення в матку внутрішньоматкового контрацептива. Важкість трубного безпліддя залежить від багатьох факторів. Хоча наявність в анамнезі тазової СТІ підвищує підозру трубного фактора безпліддя, більшість жінок не дають повної інформації. Навіть жінки з серологічно підтвердженими хламідійною чи гонококовою інфекцією можуть не знати про перенесене захворювання.


Хламідія трахоматіс. В розвинутих країнах складають близько половини випадків гострих тазових інфекцій. В Англії хламідії найбільш поширений агент серед СТІ. Ця інфекція часто не діагностується через малосимптомність або повну відсутність симптомів, проте інфекція може привести до порушень в репродуктивному тракті. У жінок це може проявитися уретритом, цервіцитом, ендометритом, сальпінгітом, що може привести до перитубарних спайок. Спайки можуть привести до безпліддя, позаматкової вагітності та хронічним тазовим болям. Не проведення лікування підвищує ризик ускладнень і інфікування сексуального партнера.

 

Гонорея особливо поширена серед молоді, урбанізованих жінок, груп з низьким соціо-економічним статусом і серед людей, які мають багато сексуальних партнерів. Це може проявлятися як локальна інфекція нижнього генітального тракту, як інвазивна інфекція верхнього генітального тракту, або як системна генералізована хвороба; проте, вона може протікати асимптомно. Гонорейна інфекція конкурує з хламідійною у 30 – 50 % пацієнтів, у яких виявлений гонокок.


Генітальний туберкульоз може викликати простий блок труб, тубо-оваріальні абсцеси або щільні тазові спайки (заморожений таз).


Післяродовий сепсис (післяабортна та післяродова інфекція) можуть асоціюватися з сальпінгітом та ендометритом. Залишки ендометрію після вагітності видаляються кюретажем, що може призвести до повної чи часткової денудації ендометрія, розвитку внутрішньоматкових спайок (синехії), які можуть повністю чи частково закривати порожнину матки. Це може бути причиною безпліддя (синдром Ашермана), у пацієнток настає олігоменорея або аменорея, при тому вони мають нормальний гормональний профіль.

 

Внутрішньоматкові контрацептивні засоби, асоційовані з СТІ, потребують видалення. Найбільший ризик ВМК мають в перші 20 днів після введення. Через місяць після введення ризик інфікування верхнього геніального тракту мінімальний. Ризик безпліддя після ВМК не збільшується, навіть якщо покази для видалення ВМК через ускладнення (менорагія).


Ендометріоз дуже рідко є причиною оклюзії маткових труб. Частіше тазовий ендометріоз поєднується з спайками та наслідками перенесених запальних процесів в малому тазі.


Хірургічні втручання. Перенесена лапаротомія - визнаний чинник ризику трубного фактору безпліддя.

Перенесена в дитинстві лапаротомія з приводу перфоративного апендициту здається  не має довготермінового негативного впливу на фертильність жінки.

 

Стерилізація. Жінки, які змінили свою думку про свою фертильність, після хірургічного блокування маткових труб можуть погодитися на реконструктивне оперативне втручання, або на одну з методик ДРТ. Ефективність реконструкції залежить від методу стерилізації (кліпси, кілечка, діатермія, часткова резекція), місця стерилізації, оставленої частини труби, наявності овуляторного циклу та чоловічого фактора безпліддя.


Профілактика пошкоджень маткових труб. Практика захищеного сексу дуже важлива для профілактики СТІ і їх наслідків. Скрінінг жінок репродуктивного віку на хламідійу інфекцію дозволить редукувати тазові запальні процеси, а інтенсивне лікування попередить розвиток ускладнень. Паралельно треба проводити лікування сексуального партнера, щоб зменшити ризик негативних наслідків інфекцій. Тактика ведення жінок, які роблять аборт, повинна включати стратегію на мінімізацію наслідків аборту в зв’язку з великим ризиком після абортних запальних процесів органів малого тазу. Жінкам, яким проводяться інвазивні внутрі маткові процедури (гістероскопія . гістеросальнінго – контрастна сонографія, ГСГ) треба обов”язково робити аналіз на хламідії, або профілактично призначати антибіотики.

 

Діагностика трубного безпліддя

 

Скрінінг інфекцій. Для визначення трубного фактора безпліддя треба провести простий і не дорогий тест на антитіла до хламідій в сироватці крові. Прогностичне значення теста на хламідії залежить від рівня імуноглобуліна G, величина якого оптимально повинна бути в межах 16, що дає хорошу комбінацію чутливості і специфічності. Високі титри антитіл до хламідій вказують на необхідність проведення лапароскопії для оцінки статуса маткових труб.


Гістеросальпінго-контрастна сонографія (ГСКС) - проста процедура амбулаторного хворого, з використанням сонографії. Ехоконтрастна рідина через катетер з балончиком вводиться в матку і ультразвукове дослідження дозволяє оцінити матку, маткові труби і яєчники. УЗД з вагінальним датчиком є хорошим тестом і дозволяє уникнути впливу рентгенівських променів. У випадках сумніву, або при наявності пошкоджень, показані ГСГ, гістероскопія, лапароскопія з тестом барвникової гідротубації (ЛТБГ). Часто УЗД показує гідросальпінгс.

 

Гістеросальпінгографія (ГСГ) - простий, безпечний і недорогий рентген-контрастний метод обстеження матки та маткових труб з чутливістю 65 % і специфічністю 83% для визначення блокування маткових труб. Проксимальна оклюзія труб може бути асоційована з перитонеальним ендометріозом. Механізм не ясний, але здається, зумовлено це комбінацією затримки залишків клітин при ретроградній менструації і підвищеного тиску в трубах при перфузії. Дистальна частина маткових труб може бути заблокована в результаті перенесених запальних процесів, супроводжується розширенням ампулярних відділів труб (гідросальпінгс) і в значній мірі втратою функціональних властивостей слизової оболонки труб.


Лапароскопія і тест барвникової гідротубації (ЛТБГ) - надійний, хоча дорожчий, метод діагностики трубного фактора безпліддя. Ця хірургічна процедура звичайно виконується під загальною анестезією. Коли немає попередньої інформації про стан стінок порожнини матки, доцільно провести і гістеросальпінгографію.
Морфологічні зміни труб і загальна оцінка стану органів малого тазу можуть бути побачені безпосередньо. Гідротубація з барвником корисна для характеристики прохідності маткових труб. Лапароскопія має переваги перед ГСГ, так як дає більше інформації і можуть бути виконані хірургічні втручання при необхідності. Наприклад, таке втручання при ранньому ендометріозі покращує перспективу фертильності на 13 % в ближчі 9 місяців.

 

Порівняння ГСГ та лапароскопії

 

Гістеросальпінгографія

Лапароскопія

Амбулаторна процедура

хромо-хірургічна процедура

Адекватна анестезія

загальна анестезія

Проста, дешева

дороговартісна

Інформація - порожнина матки

зовнішній вигляд матки

Потенція маткових труб

матка, труби, органи малого тазу

Скрінінговий тест

визначальний тест

Не визначає ендометріоз

діагностує і лікує ендометріоз

 

Вибір тактики ведення пацієнток


Ведення „листа очікування”


Пацієнтки з трубним фактором безпліддя ще мають шанс (хоча зменшений) природної концепції, але це залежить від складності пошкодження. Хворі з серйозними пошкодженнями труб можуть розраховувати на методики ДРТ, в тому числі ЗІВ та ІКСІ. Ці методи досить ефективні, проте пацієнтки інколи вимушені очікувати своєї черги. На лікувальні програми вони попадають з „листа очікування”.


Трансцервікальна трубна канюляція - процедура амбулаторного хворого, показана у випадках проксимального блокування труб. Відновлення прохідності що найменше однієї труби вдається досягти у 80 – 90 % випадків. Біля 30 % пацієнток вагітніють в перші 3 – 6 місяців після процедури. Можна рекомендувати цю просту і досить ефективну методику як першочергову при оклюзії проксимальної частини труб.

 

Хірургічні втручання і їх результати залежать від локалізаціїта вираженості трубного пошкодження. Зняття трубної лігатури - одне з головних показань для трубної мікрохірургії. Лапароскопічний aдгезіолізіс має кращі результати, якщо спайковий процес єдиний фактор безпліддя. При дистальному блокуванні труб можливий вибір використання лазерних або більш традиційних інструментів, щоб відкрити фімоз фімбріального кінця. Якщо виявлені пошкодження труб, які не вдається відновити, видалити гідросальпінгси (лапароскопічним або відкритим доступом), тому що їх присутність ослаблює ефективність методик ДРТ.


Запліднення ін вітро (ЗІВ) може досягти високого шансу вагітності при всіх видах трубного безпліддя.
Потрібно прийняти до уваги, що методика ЗІВ повинна виконуватися як можна скоріше, тому що її ефективність сильно пов'язана з віком жінки. Крім того треба враховувати, що близько 20 % вагітностей після методик ДРТ багатоплідні.
Не можна не приймати до уваги і можливий ризик ускладнень при виконанні цих методик.

 

Головні проблеми при трубному безплідді

 

 • Трубний фактор складає одну третю частину випадків жіночого безпліддя
 • Головні пошкодження фаллопієвих труб – після СТІ та хірургічних втручань
 • Профілактичне введення антибіотиків при втручаннях на матці і маткових трубах є доцільним для запобігання СТІ і порушень труб
 • Трубний фактор не можна виключити, якщо в анамнезі відсутні дані про СТІ
 • Частота та тяжкість СТІ строго корелює з тяжкістю пошкоджень маткових труб
 • Визначення в сироватці крові титру атитіл до хламідій може бути корисним для ідентифікації пацієнток з високою вірогідністю трубних порушень
 • Для підтвердження трубної потенції, оцінки матки та яєчників з виключенням впливу рентгенівських променів, проводиться гістеросальпінго-контрастна сонографія
 • Гістеросальпінгографія є простим, безпечним і не дорогим рентгенологічним методом оцінки матки і маткових труб
 • Лапароскопія і тест гідротубації з барвниками дає можливість виявити адгезії, ендометріоз і визначити прогноз ведення пацієнтки
 • ГСГ, ГкСг та лапароскопія і тест гідротубації з барвниками грають допоміжну роль в обстеженні безплідних жінок
 • Програми ЗІВ та ІКСІ у всіх випадках трубних порушень більш ефективні, ніж хірургічне втручання, яке прийнятне при перитубарних спайках, реконструкції після хірургічної стерилізації, проведення трубних анастомозів в селективних центрах.

 

Всі статті
Ми в соціальних мережах:


Наш колектив:
Показати весь колектив
Фотогалерея:
РОЗСИЛКА:

Підпишіться та отримуйте першими інформацію про наші новини, акції, спеціальні пропозиції та поради

ПІДПИСАТИСЯ
Графік роботи:
пн|вт|ср|чт|пт|сб|нд
пн: 9 00 - 18 00
вт: 9 00 - 18 00
ср: 9 00 - 18 00
чт: 9 00 - 18 00
пт: 9 00 - 18 00
сб: вихідний
нд: вихідний
Новини клініки:
Дивитися всі новини
20 лютого 2019

АКЦІЯ! ЗНИЖКА -8%

АКЦІЯ! ЗНИЖКА -8% на програму «Штучного запліднення» з 01.03.19 по 31.03.19. Детальніше
20 лютого 2019

АКЦІЯ! ЗНИЖКА -25%

З 1-го по 31-е березня 2019 р. в Медичному центрі діє знижка 25% на УЗД молочної залози. Детальніше
18 лютого 2019

Конференція «Нові виклики ендокринної гінекології: від пубертату до менопаузи»

15-16.02.2019 р. в Києві лікар акушер-гінеколог Юзько В.О. взяла участь в конференції «Нові виклики ендокринної гінекології: від пубертату до менопаузи», присвяченій ендокринній гінекології. Детальніше
4 лютого 2019

Пацієнтка, яка виграла супер-приз на святкуванні 20-ти річчя Медичного центру, ВАГІТНА!!!

На святкуванні 20-ти річчя Медичного центру було проведено розіграш супер-призу – безкоштовної програми "штучного запліднення". Пацієнтка, яка виграла безкоштовну програму, ВАГІТНА!!! Вагітність була отримана з першої спроби! Детальніше
28 січня 2019

Еластографія

Еластографія – одне із найновіших досягнень в галузі сучасної ультразвукової діагностики. Принцип еластографії базується на оцінці еластичності (жорсткості) тканин. Враховуючи те, що здорові тканини та пошкоджені мають різну еластичність, дана методика дозволяє виявити ті чи інші новоутворення, а також віддиференціювати доброякісне чи злоякісне їх походження. Детальніше
3 січня 2019

АКЦІЯ -10%

Знижка -10% на ведення вагітності від початку до пологів. Акція діє з 03.01.2019 до 31.01.2019. Детальніше
24 грудня 2018

Графік роботи центру на новорічні свята

У зв‘язку з новорічними святами графік роботи центру з 24.12.18 по 11.01.19 зміниться: ПН-ПТ з 9:00 до 17:00. 1.01.19 та 7.01.19 вихідні дні. Детальніше
17 грудня 2018

Відчуйте радість батьківства

У зв‘язку з новорічними святами графік роботи центру з 24.12.18 по 11.01.19 зміниться: ПН-ПТ з 9:00 до 17:00. 1.01.19 та 7.01.19 вихідні дні. Детальніше

Наша адреса:

Україна, м.Чернівці,
вул. В. Трепка (О. Боярка), 1а

Інше:

e-mail:reprod.cv@gmail.com

Контактні телефони:

тел./факс:+38 (0372) 58 55 11 тел./факс:+38 (0372) 90 92 00 моб.:+38 (066) 630 40 50 моб.:+38 (096) 404 04 05 моб.:+38 (093) 060 33 64

Copyright © 2007-2019, Медичний центр лікування безпліддя

Ліцензія МОЗ України АВ № 554346 від 30.08.2010 р.

Сайт розроблено в Студії COM.CV.UA

Розробка віртуального 3д туру - 3д.укр

карта сайта
phone
close

Зателефонувати Вам?

Наш фахівець зв'яжеться з Вами найближчим часом!

Для замовлення дзвінка, будь ласка, заповніть форму і натисніть кнопку Замовити дзвінок

person
phone