location_on phone_in_talk touch_app

Запис на прийом

Чек-лист підготовки до вагітності

22 вересня 2023

arrow_backназад

Чек-лист підготовки до вагітності

Статистика свідчить, що в Україні понад 70% вагітностей незаплановані. Більшість пар не розуміють важливості планування перед зачаттям для здоров’я майбутньої дитини. Саме тому, чек-лист підготовки до вагітності є дуже важливою інформацією для молодих жінок.

Чому важливо планувати вагітність?

Спеціальний комплекс заходів допоможе підготувати жіночий організм до нових навантажень, звести до мінімуму ризики несприятливого перебігу вагітності та пологів, уникнути у майбутньому проблем зі здоров’ям малюка та його мами. Невипадково період планування іноді іменують нульовим триместром.

Етапи планування

Бажано за 3-6 місяців до зачаття починати готуватися до вагітності. Передусім потрібно відвідати клініку для перевірки стану здоров’я – обстежитися у сімейного лікаря та проконсультуватися з профільними фахівцями.

Також доведеться змінити спосіб життя:

  •   відмовитися від шкідливих звичок;
  •   наситити організм вітамінами, макро- та мікроелементами;
  •   проаналізувати  та відкоригувати фізичну активність, харчування, режим сну.

Отримати важливу інформацію про підготовку до вагітності та її протікання можна в центрі планування сім’ї, школі майбутніх батьків, у блозі акушера.

Обстеження у сімейного лікаря

Якщо подружжя почуває себе добре, обстеження допоможе підтвердити відсутність проблем зі здоров’ям. При наявності хронічних хвороб необхідно проконсультуватися з відповідним фахівцем та пройти курс лікування і тільки через кілька місяців планувати зачаття.

Діагностика

Перед плануванням вагітності рекомендується здати аналізи крові та пройти інструментальну діагностику.

Основні аналізи:

  •       визначення групи крові та резус-фактору;
  •       стан системи згортання крові (коагулограма);
  •       гормональний фон;
  •       рівень глюкози;
  •       гепатит В:
  •       інфекції, які передаються статевим шляхом (ІПСШ);
  •       ВІЛ;
  •       Імунітет до TORCH-інфекцій.

До TORCH-інфекцій належить 4 хвороби: краснуха, токсоплазмоз, герпес, цитомегаловірус.  Вони представляють підвищену небезпеку, так як здатні внутрішньоутробно інфікувати плід. В результаті виникає високий ризик викидня, мертвонародження, появи патологій розвитку та каліцтв. Тому жінкам, у яких немає імунітету до краснухи, бажано за 5 місяці до вагітності зробити щеплення. При відсутності імунітету до токсоплазмозу слід утриматися від контактів із кішками – саме вони являються переносниками токсоплазми. Цитомегаловірус та вірус простого герпесу присутні в організмі більшості людей. Лікар надасть рекомендації, як захистити від них майбутню дитину.

Окрім здачі крові для аналізу, слід зробити:

  •       електрокардіограму (ЕКГ);
  •       флюорографію;
  •       УЗД молочних залоз;
  •       УЗД органів малого тазу;
  •       кольпоскопію.

Візит до стоматолога

Організм вагітної жінки часто відчуває дефіцит кальцію, що провокує розвиток карієсу та хвороб ясен. До того ж лікувати зуби в період вагітності небажано, так як в цей час протипоказаний рентген та прийом багатьох ліків, у тому числі знеболювальних засобів. Тому краще зробити санацію ротової порожнини до зачаття.

Консультація профільних спеціалістів

Щоб оцінити стан репродуктивного здоров’я, жінці потрібно обстежитися у гінеколога. Лікар проведе гінекологічний огляд, візьме мазки на мікрофлору, виконає ПАП-тест, щоб виключити або підтвердити захворювання шийки матки. При виявленні патологій він підбере ефективне лікування.

Більшість майбутніх татусів вважають, що готуватися до вагітності повинна лише жінка. Але такий підхід неправильний. За 3 місяці до запланованого зачаття чоловіку потрібно відвідати уролога або андролога, зробити аналіз крові на наявність ІПСШ та спермограмму. Дослідження еякуляту дозволить лікарю оцінити якість сперми та здатність до запліднення. Додатково спермограмма покаже урологічні патології.

Якщо в сім’ї є спадкові хвороби, бажано записатися на прийом до генетика та зробити генетичний аналіз. Його результат покаже схильність до захворювань.

Здоровий спосіб життя

Якщо ви хочете, щоб ваш малюк був здоровим, то варто обом батькам відмовитися від шкідливих звичок. Вживання алкогольних напоїв та куріння не тільки негативно позначається на розвитку ембріону, а й може спричинити серйозні ускладнення (викидень, передчасні пологи, малу вагу при народженні, раптову смерть немовляти). Алкоголь може спровокувати у дитини проблеми з печінкою та алкогольну залежність, стати причиною низької мозкової активності. У чоловіків, які курять, знижується рухливість сперматозоїдів, що зменшує ймовірність зачаття. У жінок куріння порушує овуляцію, утруднює рух яйцеклітин до матки, погіршує їх імплантацію. Треба врахувати, що шкідливе не тільки активне, а й пасивне куріння. Тому слід привчити родичів не палити поряд з вами.

Фізична активність

Доведено, що у жінок, які мають хорошу фізичну форму, вагітність та пологи проходять набагато легше. Звичайно, це не означає, що потрібно ставати спортсменкою. Достатньо регулярно робити фізичні вправи – як на етапі планування, так і під час вагітності. Вони зміцнять м’язи, що сприятливо позначиться на виношуванні дитини та пологовій діяльності, а також допоможе швидко відновити форму після народження маляти.

Кожна жінка зможе підібрати оптимальне заняття для себе: ходьбу, плавання, велосипедні прогулянки, йогу, стретчинг.

Правильне харчування

Організм вагітної жінки потребує значно більше поживних речовин, ніж раніше. Про деякі з них слід подбати завчасно. Передусім, важливо звернути увагу на правильне харчування. Їжа повинна бути натуральною та різноманітною, містити клітковину, вітаміни, макро- і мікроелементи.

При підготовці до вагітності особливо важливе значення мають білок, кальцій та залізо. Тому в раціон необхідно включити нежирні молочні продукти, горіхи, фрукти, овочі, зелень.

Рекомендується відмовитись від консервації, напівфабрикатів, випічки, чіпсів, жирної їжі або значно скоротити її споживання. Можна випивати не більше однієї чашки кави на добу. Замінити тонізуючий напій можна молоком або трав’яним чаєм.

Рекомендовані вітаміни

Дуже важливе значення для дитини має фолієва кислота. Вона необхідна для формування нервової трубки та запобігання дефектам нервової системи. Тому почати приймати її слід за 3 місяці до запланованої вагітності. При необхідності лікар порекомендує вітаміни E і D. Полівітамінні комплекси знадобляться у випадку одноманітного незбалансованого харчування та в зимовий період.

Контроль маси тіла

Деякі жінки побоюються, що під час вагітності поправляться, із-за чого починають худнути. Але вагітним категорично заборонені дієти, адже вони позбавляють плід важливих поживних речовин. Звичайно, виношуючи дитину, жінка трохи набирає вагу, але після пологів стан нормалізується.

Якщо ж жінка до вагітності має зайву вагу, то потрібно проконсультуватися з сімейним лікарем. Фахівець допоможе відкоригувати раціон, адже зайві кілограми під час вагітності здатні спричинити суттєві проблеми зі здоров’ям: задишку, гестаційний діабет, підвищений артеріальний тиск, тромбоз. Негативно може відобразитися на вагітності і недолік ваги – можливий спонтанний аборт.

Бюджет на дитину

При підготовці до вагітності варто запланувати бюджет на дитину, адже їй буде потрібно багато речей. Бажано скласти список та почати відкладати кошти завчасно. В список потрібно включити одяг, коляску, дитяче ліжечко, автокрісло, підгузники, пляшечки. Треба врахувати можливі затрати на ліки та дитячі суміші.

При бажанні допомогти чоловіку майбутня мама може завчасно освоїти нову професію, щоб мати підробіток вдома під час декретної відпустки.

Як визначити вагітність?

Головне свідоцтво вагітності – затримка менструації, яка спостерігається після 20 дня розвитку ембріона.

Але відомі і інші ознаки вагітності, які проявляються уже на 8-10 день після запліднення, коли ембріон закріплюється в маточній стінці, а плацента починає синтезувати хоріонічний гонадотропін (ХГЛ):

  •       Вагінальні секреції

Під час вагітності об’єм виділень збільшується, змінюється їхня консистенція та структура. Під час імплантації плідного яйця можливі незначні кров’яні виділення в результаті відшарування епітелію.

  •       Біль в нижній частині живота

У багатьох жінок перед місячними з’являються больові відчуття в області живота. Тому на них не звертають особливої уваги. Але якщо болі стають відчутними раніше, ніж звичайно, та не зникають через 5-7 днів, а місячні відсутні, то варто звернутися до гінеколога.

  •       Зміни в грудях

У більшості майбутніх мам груди набухають, підвищується їх чутливість, болять та темнішають соски. На молочних залозах стають добре помітними вени, збільшуються горбки Монтґомері.

  •       Головний біль

На початку вагітності різко змінюється гормональний фон, що може спровокувати головний біль. Особливо вираженим він стає при недосипанні, неправильному харчуванні, втомі, стресових ситуаціях.

  •       Підвищена температура

Внаслідок підвищення рівня прогестерону на ранніх строках вагітності можливе незначне підвищення температури.

  •       Втома та сонливість

Для більшості сучасних жінок втома після робочого дня – норма. Але коли вранці вона не проходить, а вдень постійно хочеться спати, можливо, це перші прояви вагітності.

  •       Запаморочення

Подібний стан може бути результатом розширення судин, зниження тиску та зменшення концентрації цукру в крові.

  •       Часте сечовипускання

Часті походи в туалет спостерігаються наприкінці вагітності. Але подібний симптом можливий і на ранніх термінах внаслідок гормональних змін.

  •       Зміни стану шкіри

Ще один наслідок зміни гормонального фону – поява прищиків. Але вже через кілька днів вони зникають.

  •       Зміна відчуттів

Часто у вагітних жінок кардинально змінюються смаки. У них виникає тяга до солоного та кислого, виникає бажання поєднати несумісні продукти. Починає подобатися їжа, яку вони раніше не могли терпіти. В той же час улюблені страви можуть викликати відразу. Нерідко майже невідчутні раніше запахи викликають роздратування, а парфуми, які були фаворитами, перестають подобатися.

  •       Неуважність та забудькуватість

Жінці доводиться декілька разів перечитувати інформацію, щоб запам’ятати. Вона часто забуває, чому пішла в сусідню кімнату. Те, що раніше легко виконувалось, викликає труднощі.

Необов’язково при вагітності повинні бути всі перераховані ознаки. Їх поява залежить від індивідуальних особливостей організму. До того ж можливі інші причини симптомів. Тому для підтвердження вагітності слід звернутися до гінеколога.

Як підтвердити вагітність?

Самий ранній маркер – аналіз крові на ХГЛ. Його можна робити уже через 7-8 днів після зачаття. Тест на вагітність покаже достовірний результат через 2 тижні.

При позитивному результаті необхідно записатися на прийом до гінеколога. Лікар проведе огляд та направить на УЗД, щоб переконатися, що запліднена яйцеклітина потрапила в порожнину матки. Цей метод дає точний результат через 3-4 тижні після запліднення.

Якщо діагностика показала позитивний результат, слід стати на облік у жіночій консультації та регулярно відвідувати акушера-гінеколога.

Напишіть мені, будь ласка, на вайбер або телеграм 0993526809. Передача контактів на біржі заборонена.

Отримати інформацію про зміни в організмі та розвиток плоду допоможе календар вагітності. Він розповість про симптоми, які виникають протягом 9 місяців, а також про те, як розвивається майбутній малюк від моменту запліднення до народження.