location_on phone_in_talk touch_app

Запис на прийом

Ефективний облік вагітності: як вести журнал для здоров'я мами та малюка

18 вересня 2023

arrow_backназад

Ефективний облік вагітності

Вагітність  – важливий період у житті кожної жінки. В цей час вона стає більш емоційною. Її здоров’я вимагає вдвічі більше уваги, адже вона несе відповідальність не тільки за свій стан та здоров'я , але і за розвиток майбутньої дитини  під час вагітності. Першим потрібно ставити питання – де, коли і як ставати на облік. Від професіоналізму медичного супроводу під час вагітності залежить комфорт та спокій вагітної, благополуччя майбутнього малюка. Зважаючи на різноманітні проблеми у репродуктивному здоров’ї, більшості жінок дуже важливо знайти профільного лікаря своєчасно. 

При знайомстві з професійним фахівцем треба дати відповіді на такі питання:
вік;
сімейний стан;
чи є діти;
коли настали перші місячні;
менструальний цикл: тривалість, регулярність;
кількість пологів;
чи були аборти;
шкідливі звички (куріння, алкоголь, наркотики, сувора дієта тощо);
яке місце роботи;
чи є у вас хронічні захворювання, перенесені операції;
наявність алергічних реакцій, непереносимість деяких медикаментів тощо;
наявність спадкових хвороб;
група крові;
наявність у житті професійного спорту;
виконання важкої фізичної роботи;
перенесені операції та інші.

Не рекомендовано приховувати особову інформацію. Слід розуміти, що лікар не просто цікавиться вашим життям, а намагається зробити все, щоб період вагітності минув без перешкод.

Як вибрати акушера-гінеколога для ведення вагітності?

З настанням вагітності у жінки виникає багато запитань, з'являється тривожність, пов’язана з її самопочуттям і здоров’ям малюка. Відсутність відповідей може поставити майбутню маму в глухий кут. Це головна причина, чому так важливо вибрати кваліфікованого і досвідченого спеціаліста. Протягом усього часу він буде регулярно спостерігати за розвитком вагітності, оцінювати стан майбутньої мами тощо. Крім величезного досвіду й професійності гінеколог повинен викликати довіру, адже ви будете обговорювати з ним свої турботи протягом дев’яти місяців.

Пам’ятайте, що кваліфікований спеціаліст допоможе підготуватися до найважливішої події – народження дитини. Побачили на тесті дві довгоочікувані смужки? Не варто затягувати час. Треба негайно приступити до пошуку уважного, досвідченого акушера-гінеколога. Як варіант, можна розпитати подруг, які нещодавно народили, або ознайомитися з відгуками у соціальних мережах. На офіційному сайті вибраної кліники представлена інформація про вартість послуги ведення вагітності. Тож ви зможете записатися на первинну консультацію до акушера-гінеколога. Рекомендується стати на облік вагітності до досягнення 12 тижнів. Це сприяє ефективному веденню та своєчасному виявленню патології внутрішньоутробного розвитку плода.

При нормальному перебігу вагітності призначаються планові консультації, під час яких  лікар робить оцінку результатів діагностичних і лабораторних досліджень на кожному триместрі. Це говорить про те, що вагітність протікає задовільно, здоров’ю майбутньої мами та малюку нічого не загрожує. При виявленні відхилень від норми спеціаліст підбирає ефективні методи лікування та попередження ризиків.

Облік по вагітності: ціна, умови

Сьогодні майбутня мама може самостійно обирати, де стати на облік: у державну жіночу консультацію за місцем проживання або приватну клініку.

Районна жіноча консультація зазвичай розташована неподалік від місця проживання вагітної, більшість послуг з обслуговування там безкоштовні. Але треба бути готовими до нескінченних черг до лікаря, старого апарату УЗД (або його відсутності). Тому ультразвукове дослідження доведеться проходити в іншому місці. Як і обов’язковий огляд таких лікарів, як ендокринолог, офтальмолог, ЛОР, кардіолог та інших. Це дуже незручно.

Приватні клініки надають цілий комплекс послуг щодо ведення вагітності. Це головна причина, чому сучасні жінки все частіше надають їм перевагу. В одному місці можна здати всі необхідні аналізи, отримати консультації лікарів. Окрім високої професійності спеціалістів, виділяється безліч інших переваг:

  • інформаційна підтримка;
  • комфортне, зручне обслуговування;
  • широкий спектр послуг;
  • відсутній ризик контактів з можливими інфекційними хворими;
  • максимально точна діагностика у Чернівцях;
  • експертна команда фахівців;
  • відсутність черг;
  • доступні ціни на обстеження;
  • індивідуальний підхід.


У приватній клініці відсутні черги, вагітна жінка може записатися на прийом до акушера-гінеколога в зручний час. Сучасне обладнання та нові методи лабораторного обстеження дозволять провести якісний огляд та виявити найменші недоліки. Огляд у вузьких фахівців, діагностичні дослідження відбуваються на місці. Для майбутньої мами це дуже зручно, адже не буде потреби більше нікуди їхати, витрачаючи час та сили. З вартістю послуг можливо ознайомитися на офіційному сайті клініки або подзвонивши по номеру телефону. 

Слід розуміти, що навіть при безпроблемному протіканні вагітності є необхідним регулярне спостереження. 

Коли ставати на облік при вагітності

Своєчасна постановка на облік не є дотриманням формальностей. Це необхідна міра для зниження ризиків для здоров’я майбутньої мами та плоду. Ідеальний строк для першого візиту до лікаря – перший триместр. У цей час відбувається формування всіх органів та систем майбутньої дитини. При своєчасному зверненні до фахівця жіночої консультації майбутня мама отримує необхідну інформацію. Це стосується покращення харчування, відмови від шкідливих звичок. При цьому лікар зможе видати своєчасний напрямок на УЗД (1-й скринінг), виявити ймовірну потребу в госпіталізації, супутні екстрагенітальні патології. Все це допомагає запобігти пренатальним ускладненням, дає можливість жінці виносити і народити здорову дитину.


Бувають випадки, коли в минулому жінка вже мала негативний досвід вагітності. Результат може бути різним: завмерле виношування, викидні, прееклампсія, передчасні пологи, розвиток соматичних ускладнень тощо. В такому разі треба бути вкрай обережною, все розповісти лікарю. Він підбере для вас спеціальний метод лікування, який подарує вірогідність виносити здорову вагітність без шкоди своєму здоров’ю. 


Рекомендовано ставати на облік на 10–12-му тижні вагітності. Але все індивідуально: який стан здоров’я жінки, особливості перебігу вагітності, чи є ризик невиношування в анамнезі, чи були раніше передчасні пологи тощо. Враховуючи вік, вплив навколишнього середовища та інші особливості, більшість жінок намагаються звернутися до акушера-гінеколога раніше. Які це дає переваги? Детальніше про це далі:


  • постійний нагляд лікаря-гінеколога, що дозволяє вчасно помітити розлади стану здоров’я майбутньої мами або дитини;
  • проводиться комплекс досліджень, який допомагає встановити особливості розвитку плоду, враховує ризики патологічного перебігу вагітності;
  • при зниженні захисних функцій організму жінки, зростанні ймовірності загострення хронічних захворювань призначаються додаткові консультації профільних спеціалістів та назначається лікування;
  • професійний нагляд лікаря-гінеколога дозволяє попередити невиношуваність, передчасні або ускладнені пологи;
  • можливість вийти в оплачувану відпустку з 30–го тижня вагітності;
  • фізична, психологічна підготовка до пологів (звичайних, партнерських).

Вчасне звернення до професійного акушера-гінеколога, якому жінка довіряє власне здоров’я та здоров’я своєї майбутньої дитини є запорукою її впевненості, спокою. Це  значною мірою впливає на перебіг вагітності.

Рання постановка на облік по вагітності максимально зменшує ризики, пов’язані з виношуванням плоду та майбутніми пологами.

Оформлення документів при веденні вагітності

Відвідування жіночої консультації неможливе без заповнення документів. Для того щоби стати на облік по вагітності, необхідно виконати декілька кроків. А саме:

  • для отримання направлення до акушера-гінеколога укладається декларація з сімейним лікарем з підтвердженням реєстрації в НСЗУ;
  • надаються документи (паспорт, довідка про присвоєння ідентифікаційного коду; свідоцтво про шлюб за наявності);
  • заповнюється Анкета вагітної.

Під час першого відвідування жіночої консультації акушер-гінеколог збирає анамнез, проводить загальне та акушерське обстеження, назначає лабораторні обстеження. Якщо виникає потреба, майбутня мама направляється до суміжних спеціалістів. Тісна взаємодія з лікарем є запорукою успішного перебігу вагітності. Під час наступного відвідування фахівець вже може дати відповіді на питання пацієнтки. Далі призначається час наступного відвідування. 

Якщо вагітність протікає без перешкод, жінка відвідує гінеколога 6-8 разів за весь період вагітності. При виникненні ускладнень може стати питання про госпіталізацію. В такому разі краще не сперечатися, а чітко виконувати всі показання. Це допоможе мінімізувати ризики.

Індивідуальна карта вагітної та породіллі

При постановці вагітної жінки на облік акушер-гінеколог заводить наступні документи: індивідуальну карту вагітної та породіллі, а також обмінну карту. Сюди заносять усі відомості про надання медичної допомоги вагітним та породіллям. Це головні документи майбутньої мами незалежно від того, куди вона звернулася: в державну консультацію чи приватну клініку. 

В обмінній карті вагітної міститься наступна інформація:

  • результати всіх зданих аналізів та інших лабораторних досліджень;
  • визначена група крові; 
  • результати інструментальних досліджень, обстежень; 
  • заміри тазу (на початку вагітності та ближче до пологів); 
  • при кожному відвідуванні відмічаються температура тіла, артеріальний тиск, результати зважувань; 
  • аналізи чоловіка (якщо він планує бути присутнім на партнерских родах).

Залежно від змін в законодавстві перелік документів може змінюватись. Про це майбутній мамі має повідомити спеціаліст, хоча в епоху інтернету тривожні жінки зазвичай дізнаються про все самостійно заздалегідь. 

В обмінній карті записані рекомендації та призначення лікаря-гінеколога та інших фахівців (лор, ендокринолог, терапевт, окуліст). Вказується дата, якою виданий листок непрацездатності. Також відмічається дата першого ворушіння плода. Завдяки цьому можна підрахувати ймовірний термін початку родової діяльності. Протягом усієї вагітності фіксуються наступні показники: рост та вага, положення плода в матці, серцеві ритми майбутнього малюка та локалізація серцебиття. Всі записи в документі засвідчуються підписом спеціаліста.


Обмінна карта має бути у вагітної жінки завжди при собі. Документ знадобиться для коректної консультації, прийняття правильного рішення під час пологів або при виникненні екстреної ситуації. 

Кожна вагітна заслуговує на особливе ставлення. Правильний вибір грамотного фахівця гарантує не тільки коректне ведення вагітності та пологів, а й задовільний стан малюка. Майбутня мама повинна прислухатись до свого організму. При найменшій ознаці нездужання не варто соромитись, треба отримати консультацію від лікаря. Це стосується сильного токсикозу, поганого самопочуття, слабкості тощо. Завжди тримайте біля себе обмінну карту. Це допоможе надати допомогу максимально швидко та вірно, якщо/коли станеться екстрений випадок. 

Для особистого обстеження можна завантажити спеціальний додаток ведення вагітності. Там представлена вся необхідна інформація. Майбутня мама зможе вести журнал вагітності, щоб відстежувати поштовхи малюка, дізнаватися про етапи розвитку плода. Також можна заповнити анкету побажань, скласти графік базальної температури та інших показників. Багато з них мають лічильник переймів для вагітних. Це мобільний додаток для сучасних матусь.

Пам’ятайте, що саме ви несете відповідальність за майбутню дитину, від вас у багатьох аспектах залежить його позитивний розвиток. Тримайтесь стійко. Виконуйте передписання лікаря і не забувайте про гарний настрій.