location_on phone_in_talk touch_app

Запис на прийом

Післяпологовий період – головні правила відновлення

14 серпня 2023

arrow_backназад

Післяпологовий період – головні правила відновлення

Післяпологовий період для жінки є не менш важливим і складним, ніж вагітність і пологи. Дитина потребує постійного прикладання до грудей і цілодобової уваги, а мама вчиться правильного поводження з немовлям. Водночас її організму потрібне відновлення. У багатьох новоспечених мам, які народили першого малюка, виникає безліч питань, що стосуються цього періоду. Спробуємо відповісти на деякі з них, щоб пуерперальний етап минув з мінімальним дискомфортом.
Тривалість післяпологового періоду становить близько 6-8 тижнів. У цей важливий час в організмі жінки відбуваються суттєві фізіологічні процеси. Він перестроюється на інший спосіб життя. Виділяють ранній (перші 2-3 години після появи на світ дитини) та пізній (решта часу) післяпологові періоди. Ранній є найбільш небезпечним щодо можливих ускладнень і потребує особливої уваги до стану жінки.

Проблеми, з якими стикається жінка після пологів

Вагітні жінки з нетерпінням чекають закінчення періоду вагітності, щоб якнайшвидше побачити свого малюка, позбутися симптомів, що супроводжують виношування малюка, а також відчути звичну легкість рухів. Однак, як показує досвід, проблеми часто починаються саме після пологів, коли новонароджені з’являються на світ. 

На перше місце можна поставити психологічні проблеми через зміну гормонального фону, у зв’язку з чим мати немовля може відчувати постійну слабкість, втому, апатію, роздратованість, небажання займатися дитиною.

Другий тип скарг пов’язаний зі змінами тіла, а саме – зміною родових шляхів, стрімким набором або зниженням ваги, втратою привабливості фігури. 

Перша проблема призводить до зниження чутливості під час статевого акту. Часто у жінок відразу ж після пологів або через кілька місяців з'являється нетримання сечі, яке також додає додаткового дискомфорту.

Чим і як харчуватися мамі після народження малюка

Оскільки жінка в цей період годує немовля грудьми, важливо ввести в раціон продукти, багаті вітамінами та мінералами. Бажано уникати напоїв, що містять кофеїн і алкоголь. Не зловживати здобними, жирними, смаженими, гострити та солоними продуктами. Виключити з раціону їжу, яка містить алергени: мед, цитрусові, шоколад, спеції, прянощі тощо. А от чай з молоком, сир, зерновий хліб, м’які каші, нежирні наваристі супи, рослинні продукти будуть дуже доречними. Їжа має бути свіжоприготованою. Краще віддати перевагу вареним, тушкованим або запеченим стравам. Правильне харчування мами позитивно впливатиме на малюка. Він буде веселим, активним, добре набиратиме вагу, не матиме проблем зі здоров'ям і розвиватиметься відповідно до свого віку.

Мамі, що годує, важливо дотримуватися режиму харчування, уникати переїдання та голодування. Найкраще приймати їжу часто 5-6 разів на день, невеликими порціями. Якщо їсти за півгодини-годину перед годуванням малюка, секреція молока помітно підвищується. 

Важливо дотримуватися і правильного водного балансу, вживати на добу кількість рідини з розрахунку 30 мл на 1 кілограм маси тіла жінки та додатково 1 літр чистої води. Що стосується напоїв, це може бути чиста кип'ячена або очищена вода, компоти, морси, неміцний чай, трав'яні відвари (ромашка, фенхель).

Про шкідливу звичку палити ми навіть не згадуємо, її треба позбутися раз і назавжди.

Відновлення менструального циклу у жінки після пологів

Під час вагітності в організмі проходять різні зміни та перебудови в роботі внутрішніх органів і систем. Щоб все нормалізувалося після появи на світ немовля, має пройти не менше двох місяців. На цьому етапі молода мама може відчувати:

  • болі внизу живота, у попереку та в спині;
  • виділення зі статевих шляхів;
  • нетримання сечі та калу або, навпаки, запори;
  • геморой;
  • проблеми з поставою тощо.

Ще одним важливим питанням є нормалізація менструального циклу. Лікарі-гінекологи вважають відсутність місячних протягом періоду грудного вигодовування цілком нормальним явищем. У минулому столітті, коли жінки народжували дітей без медикаментозного втручання і годували грудьми до 3-4 років, менструальний цикл після пологів у них не відновлювався тривалий час.

Сьогодні менструація після пологів повертається досить рано. Причинами цього є раннє відлучення дитини від грудей, використання гормональних засобів контрацепції, відмова від грудного вигодовування взагалі. У таких випадках менструальний цикл відновлюється вже через два місяці після пологів або й раніше. Швидкість повернення цього фізіологічного процесу у життя жінки багато в чому залежить від швидкості відновлення гормонального балансу.

Нормалізація менструального циклу відбудеться, коли пройде перша менструація після пологів. Регулярний цикл встановлюється вже після перших 2-3 менструацій. Якщо цього не сталося, а самі місячні дуже болючі, потрібно звернутися до лікаря-гінеколога, оскільки так може проявлятися запальний процес у статевих органах.

Спостерігається цікава закономірність – якщо до пологів у жінки місячні були нерегулярними та болісними, то після народження дитини цикл нормалізується, зникає відчуття болю. Вирівнюється гормональний фон, а з ним і вся жіноча фізіологія. Жінкам, які пережили кесарів розтин, потрібно більше часу на відновлення. Менструація у них з’являється дещо пізніше.

Повернення до тренувань та фізичних навантажень

Післяпологову реабілітацію або комплекс заходів, які спрямовані на повернення жінки до повноцінного активного життя, потрібно включати до свого щоденного розкладу одразу після повернення з пологового будинку. Важливо не лінуватися і чергувати піклування про дитину з роботою та відпочинком, обов’язковим перебуванням на повітрі (не менше 2 годин на день), корисним, збалансованим харчуванням і фізичними вправами. Така реабілітація виконує ряд важливих завдань, а саме:

  • поліпшення загального стану породіллі;
  • нормалізація діяльності серцево-судинної, дихальної та травної систем; 
  • активація лактації та скорочення матки; 
  • зміцнення зв’язково-м’язового апарату;
  • відновлення нормального положення внутрішніх органів;
  • усунення застійних явищ у черевній порожнині, малому тазу, порушення сечовиділення; 
  • відновлення ходи та постави;
  • працездатність і енергійність породіллі.

Післяпологова фізична реабілітація складається з комплексу загальнозміцнювальних, статичних та динамічних дихальних вправ, які виконуються для м’язів спини, тазу, живота, рук та ніг. Вона може займати від 5-7 хвилин на день на початку та доходити до 45 хвилин через 2 місяці. Гімнастика раннього та пізнього післяпологового періоду має відрізнятися тривалістю, інтенсивністю і величиною навантаження.

Особливості післяпологової реабілітації при кесаревому розтині

Післяродовий період відновлення після кесаревого розтину складається з кількох етапів. Розглянемо кожен з них детальніше.

  1. Перша доба після операції.

Цей час жінка проводить у палаті інтенсивної терапії. Після закінчення дії анестезії може отримати знеболювальне. Через 12 годин після операції знімають сечовий катетер. Лікарі радять лежати та дати своєму організму більше відпочинку, щоб мати сили на відновлення. Молоко при оперативних пологах може затриматися від 3 до 7 днів.

  1. Перші 2 тижні.

Загоєння матки відбувається повільніше, має утворитися рубець, щоб орган повністю відновив свої функції. Жінка може спостерігати постійні кров’янисто-слизові виділення (лохії) впродовж 4–6 тижнів. У цей період не можна виконувати спортивні вправи; відвідувати сауну, приймати ванну; займатися сексом, піднімати важкі речі. 

  1. Перші 1-2 місяці.

Процес реабілітації в першу чергу залежить від організму жінки та від того, наскільки професійно була проведена операція. На плановий огляд до гінеколога та контрольне УЗД варто записатися після закінчення виділень, через 5–8 тижнів. 

Повторна вагітність і природні пологи рекомендовані не раніше ніж за 2 роки через високий ризик ускладнень. Тож спершу організм має повернутися до передродового стану, а потім можна думати про другого малюка.

Рубцювання швів відбувається вже в перші дні після операції. Як правило, їх знімають на 5-й день, якщо не були використані самозникаючі нитки. До цього часу за протоколом шов обробляють антисептиками: настоянкою календули або йодом. Гінеколог, який відповідає за ведення вагітності, надає породіллі детальну консультацію, як себе вести, щоб шви загоїлися якнайшвидше. Шрам від кесаревого розтину може свербіти. Це нормально і не повинно викликати занепокоєння.

Щодо харчування після такої операції, лікарі рекомендують у першу добу пити багато води та вживати м’яку та легку їжу. Далі можна переходити у звичний режим харчування. 

Займатися спортом після кесаревого розтину можна вже в перші дні після зняття швів. Однак навантаження має бути поступовим, відповідно до самопочуття жінки. І обов’язково після узгодження з лікарем. А от вправу “прес” краще включити до тренувань не раніше ніж через пів року після операції.

Повернення до повноцінного статевого життя після пологів

Лікарі-гінекологи радять не мати статевого акту протягом 6 тижнів після пологів. Після цього все залежить від стану жінки та рекомендацій спеціаліста. Також дуже важливим є психологічний момент. Після вагітності та пологів тіло жінки змінюється не в кращий бік. Тож їй потрібно навчитися любити та сприймати свої форми. Також важливо відчувати, що і партнер любить її, так само як і до народження дитини. Лише у цьому випадку пара може насолоджуватися сексом, почуватися у ліжку комфортно й отримувати задоволення від близькості.

Спеціалісти радять планувати дні сексу та дотримуватися графіку. Також важливо вести довірчі бесіди, де проговорювати свої страхи та занепокоєння. А під час любовних ігор повідомляти партнерові, що приносить задоволення, а що викликає дискомфорт. Можна замінити класичний секс іншими інтимними практиками. Це можуть бути ніжні дотики, збудливі слова, погладжування шкіри, обійми, поцілунки тощо. Обов’язковими є розмови про очікування від сексу і те, як це може бути. Однак не варто починати таку розмову, коли чоловік та жінка втомлені, виснажені та роздратовані.

Дуже важливу роль у відновленні статевого життя партнерів після пологів відіграє розуміння та підтримка чоловіка. І ще один момент: варто пам'ятати, що це тимчасова ситуація, період годування і постійного догляду за малюком скоро мине, і пара знову поверне пристрасть у своє інтимне життя.

Стани “я – погана мати” та “я – мама, що залюблює свою дитину”

Часто у жінок у перші тижні материнства проявляються два цікавих стани. Одні до нестями кохають своє немовля, не випускають його з рук, нікого до нього не підпускають і всюди бачать небезпеку. По десять разів встають уночі, щоб переконатися, що дитина спить і дихає уві сні. Намагаються ні на хвилину не випускати крихітку з поля зору. Іншою крайністю є стан, коли до малюка навіть не хочеться підходити. Плач новонародженого дратує і є бажання віддати його кому завгодно, аби не діставав. Якщо така поведінка стає маніакальною, з’являються ускладнення, матері варто звернутися до психолога. Це важливо, адже і в першому, і в другому випадку можна зашкодити дитині.

Як допомогти собі швидше відновитися?

Жінці, яка тільки що народила, важливо у короткі строки повернутися у звичний темп життя, адже від цього залежить ще одна маленька людина. Тому спеціалісти радять дотримуватися таких рекомендацій:

  • виконувати всі настанови лікаря;
  • займатися легким фітнесом, відвідувати басейн тощо;
  • дотримуватися збалансованого раціону;
  • чергувати справи та відпочинок;
  • не соромитися звертатися за допомогою до близьких людей.

Поки триває післяпологовий період, жінці потрібно бути до себе дуже турботливою і люблячою. По можливості більше відпочивати, добре харчуватися, знайти кілька джерел натхнення і задоволення, крім дитини. І усвідомити, що цей час, як і все на світі, швидко мине. Тож варто набратися сил і терпіння і пережити ці випробування так, як належить.