Триместри вагітності: зміни, розвиток малюка та поради для майбутніх мам
06 вересня 2023
arrow_backназадТриместри вагітності: зміни, розвиток малюка та поради для майбутніх мам
Прийнято вважати, що вагітність триває 9 місяців, але з наукової точки зору все зовсім по-іншому. Правильно рахувати вагітність не по місяцях, а по тижнях, а вона в середньому становить від 38 тижнів до 42. До 38 тижнів вагітність вже є доношеною, в той час легені малюка повністю готові. Але дитина може вирішити залишитися в животику у мами до останнього моменту.
Усього існує 3 триместри вагітності – це і є весь період виношування дитини. Кожен з них має свої особливості як для жінки, яка носить під серцем малюка, так і для розвитку плоду.
Перший триместр вагітності треба відраховувати від першого дня останньої менструації, триває ж він до 12 тижнів. Коли стає відомо, що жінка вагітна (зазвичай це трапляється не раніше п'ятого тижня), то виявляється, що половина першого триместру вже пройшла. Тривалість другого триместру – з 13-го до 27-го тижня. Третій триместр починається з 28-го тижня і триває до моменту появи дитини на світ. Кожен триместр супроводжується значними змінами в організмі матері та дитини.
Перший триместр вагітності
Початок вагітності визначається від першого дня останньої менструації і включає в себе перші два тижні, які є періодом перед овуляцією. Зазвичай зачаття відбувається приблизно через два тижні після початку цього періоду.
Мабуть, це найскладніший триместр, оскільки для жінки це абсолютно новий стан. Багато хто не розуміє, як себе вести, що їсти, навіть як спати. Складно не тільки фізично, але й психологічно. Потрібен час, щоб все осмислити та пристосуватися до нового статусу.
Що потрібно зробити, коли дізналися про вагітність:
- стати на облік в жіночу консультацію;
- дозволити гінекологу провести огляд;
- пройти УЗД для виключення позаматкової вагітності;
- здати аналізи (кров і сеча) та віддати на розшифрування лікарю;
- пропити вітаміни, якщо буде потрібно (зазвичай призначається прийом фолієвої кислоти та йоду).
Щодо фізіологічних змін у жіночому організмі, вагітність супроводжується гормональною перебудовою. Ця перебудова може призводити до різких змін настрою, високої сонливості та страждань від нудоти та токсикозу. Деякі жінки можуть також стикатися з блювотою. У зв'язку з цим деякі майбутні матері можуть втрачати вагу через недостатній апетит. Прояви нудоти найчастіше спостерігаються вранці і можуть бути викликані навіть улюбленими стравами та звичайними предметами побуту, такими, як зубна паста.
Детальний розвиток плода
У першому триместрі відбувається формування основних функцій організму майбутньої дитини. Протягом цього періоду запліднена яйцеклітина імплантується у слизову оболонку матки та розвивається в ембріон. Починається розвиток основних органів, зокрема формування серця, головного та спинного мозку дитини. До кінця цього проміжку часу малюк повністю сформований, у нього є ручки, ніжки, очі й вуха.
Якщо розбирати в деталях, що відбувається з дитиною в цей період, то варто відзначити наступне:
- Головний мозок розвивається інтенсивним чином.
- Величина голови перевершує величину тіла.
- Пальчики на руках і ногах розділяються.
- Формується сечовидільна система.
- До 9 тижня починають працювати нирки.
- До 12 тижня плід ворушиться.
- Малюк починає активно заковтувати навколоплідні води.
Поки ще рано говорити про стать дитини, адже статеві органи тільки в зародковому стані. В кінці першого триместру робиться перший скринінг, що дозволяє виявити можливі патології розвитку вагітності. Це обов'язково УЗД та аналіз крові за спеціальними показниками.
Другий триместр вагітності
Вважається найспокійнішим, тому що нарешті проходить токсикоз, спостерігається нормалізація гормонального фону жінки, що позитивно впливає на настрій молодої мами. У другому триместрі можна помітити, як поступово зростає живіт.
Приблизно до 20 тижнів оточенню стає видно, що жінка вагітна. Вона може відчувати ворушіння малюка, яке часто описується як тремтливе відчуття. Дитина стає більшою та сильнішою, її органи розвиваються.
Протягом цього періоду потрібно проходити планові ультразвукові дослідження, які дають можливість лікарям і майбутнім батькам побачити форму дитини, а також можна вже встановити стать.
Як розвивається малюк
Характеристики цього триместру включають:
- Активний ріст і збільшення у розмірах; відчуваються рухи плода, оскільки малюк вже досить великий. До 27-го тижня він досягне розміру приблизно 35 см.
- Після 13-го тижня відзначається активація смоктального рефлексу, і на УЗД можна спостерігати, як дитина смокче свій пальчик.
- Розвиток внутрішніх органів, ускладнення міміки, плід починає моргати.
- Формування імунної системи, проте вона повністю залежить від мами до народження сина або доньки.
До 18 тижня спостерігається повноцінне формування статевих органів. У 19-20 тижнів формуються кори головного мозку. Тут особливо небезпечний вплив токсичних речовин, таких як алкоголь та нікотин, і можуть виникнути відхилення в розвитку.
Після 22 тижнів не виключені передчасні пологи. Шанси на виживання плоду високі, оскільки його легені вже сформовані. Однак слід бути готовими до можливих серйозних проблем зі здоров'ям.
Третій триместр вагітності
Починається активний набір ваги жінки, а її живіт стрімко зростає. В цей час починається активна підготовка до пологів після 30 тижня вагітності, також всі органи сформовані, плоду залишається дозрівати.
Під час третього триместру майбутня мати стикається з відчутним дискомфортом. Багато жінок скаржаться на прискорене сечовиділення, печію, задишку, безсоння, що призводить до постійної втоми. Такий період можна описати як той, який найбільше вимотує.
Зрештою, дитина приймає положення для пологів, зазвичай з опущеною голівкою. Регулярні огляди у акушерів-гінекологів збільшуються і часто включають перевірку на наявність ознак пологів.
Що саме відбувається з дитиною
Розглядаючи й далі розвиток малюка в різні триместри вагітності, треба відзначити, що у третьому він починає відчувати смак і може реагувати на те, що їсть мама. Усередині ясен закладаються молочні зуби. Продовжує розвиватися імунна система. До 33 тижнів вже повністю сформовані внутрішні органи. Після цього малюк вже в основному збирає підшкірний жир, щоб набрати масу.
Після 30 тижнів дитина як може прийняти положення для появи на світ, так і ні. В останньому випадку він залишається в тазовому предлежанні. Загалом у животику стає все тісніше й рухи карапуза стають менш активними, але відчути їх не складно. Його мама легко розрізняє удар ручкою або ніжкою. До 38 тижнів вага малюка досягає близько 3 кг. Якщо вага більше 4 кг, то лікар може вирішити провести кесарів розтин.
Які ще зміни можуть відбуватися під час вагітності?
Вагітна жінка, навіть якщо у неї не було до цього якихось патологій, може скаржилася на проблеми зі здоров'ям, все одно знижуються захисні сили організму. На це позначаються зміни гормонального фону й необхідність організму пристосуватися до нових умов.
Нерідко підвищується ймовірність гострих запальних процесів і загострення хронічних захворювань. Якщо раніше було діагностовано патології дихальної, травної, сечостатевої системи, вони загострюються. Ситуація ускладнюється тим, що частина медикаментів профілактичної та лікувальної дії протипоказані вагітним.
Яскраво виражені психоемоційні зміни під час триместрів вагітності. Жінка під час виношування плоду схильна до різких емоційних перепадів. Зміна гормонального фону прямо відбивається на діяльності центральної нервової системи. Психоемоційний стан погіршується під час токсикозу. Вагітна стає плаксивою, дратівливою, сонливою, у неї з'являється запаморочення.
Але гарна новина в тому, що подібні прояви характерні тільки для ранніх стадій вагітності. Емоційне напруження у першому триместрі усунути реально. Треба лише забезпечити повноцінний сон, помірні фізичні навантаження, більше займатися улюбленими справами.
До яких ще «сюрпризів» варто бути готовою:
- тяга й відраза до їжі – можна виявити, що хочеться екзотичних продуктів, звичні відштовхують, виникає бажання спробувати щось нове, не виключено розвиток загостреного нюху;
- запор – через підвищений рівень прогестерону сповільнюється робота травної системи, що призводить до неможливості сходити в туалет;
- нетравлення – клапан між шлунком і стравоходом розслабляється на тлі змін в організмі;
- біль у круглих зв'язках – при розширенні матки зв'язки, котрі її підтримують, розтягуються, це викликає біль внизу живота;
- судоми в ногах – особливо це турбує вночі, причиною служать зміни в кровообігу або мінеральний дисбаланс;
- проблеми шкіри – вона може потемніти, часто проявляється темна лінія посередині живота, розтяжки;
- перейми Брекстона-Хікса – можливі нерегулярні, безболісні перейми в другому триместрі вагітності.
У третьому триместрі виникають болі в спині, тому що тіло намагається пристосуватися до додаткової ваги, мучить задишка, адже розширена матка тисне на діафрагму, не даючи повністю розширитися легеням при диханні.
У деяких осіб спостерігається геморой, набряки стоп, щиколотки, кистей рук. Серед можливих проявів – варикозне розширення вен, зміни в грудях.
Рекомендації по триместрам вагітності
Під час всієї вагітності вкрай важливо дотримуватися правильного та збалансованого раціону жінки, а саме має бути достатньо вітамінів та мінералів. Не можна харчуватися фаст-фудом, гострою їжею, консервами, шкідливими снеками, а також пити алкоголь. Харчуватися варто овочами, фруктами, термічно обробленим м'ясом.
Основні поради для майбутніх мам у першому триместрі:
- приймати вітаміни та мінерали, щоб організму вистачало корисних речовин для нормального розвитку плода;
- забезпечити профілактику інфекційних та вірусних захворювань;
- відмовитися від надмірних навантажень, які небезпечні для виношування;
- займатися помірною фізичною активністю.
У наступному періоді часто мучить печія. Щоб позбутися її, слід пити короткими курсами антацидні препарати. Інтенсивно займатися спортом не можна, а ось робити вправи на розслаблення спини не забороняється. Також слід продовжувати пити вітаміни й мінерали, наприклад, залізо, Омега-3 жирні кислоти, кальцій. Лікарі рекомендують приймати вітамінно-мінеральні комплекси, де дози компонентів підібрані з урахуванням норм.
Вже ближче до кінця вагітності багатьом дамам рекомендується носити спеціальний бандаж, який знижує навантаження на спину та сприяє більш здоровому протіканню кінцевого етапу. Не можна переїдати, слід вдатися до допомоги релаксаційних методик, зокрема медитацій, масажу, прогулянок. Важливо займатися приємними справами, які не потребують фізичних навантажень.
Відносно статевого життя, на початку та в кінці виношування плоду інтим протипоказаний. У перші три місяці існує ризик викидня, а в останні два – передчасних пологів.
Обов'язково стежити за особистою гігієною. Підмиватися треба два рази на день, душ – щодня. Ванна небезпечна в тому плані, що брудна вода містить інфекцію, яка може потрапити до статевих органів. Гаряча вода занадто розслабляє матку, що призводить до кровотечі.
У басейн ходити дозволяється, як і займатися аквааеробікою. Хоча це показано на певних термінах, якщо відсутні протипоказання. Це питання варто винести на обговорення зі своїм лікарем.
Слід дотримуватися питного режиму – півтора або два літри, можна більше, при відсутності протипоказань, особливо в жарку пору. Каву і чай пити неміцні. Рекомендується замінити ці напої какао.
Відмовитися від вживання жирного, смаженого, копченостей, бобових. Такі продукти провокують зайве здуття кишківника, бурління, а це передається на матку й підвищує її тонус.