УЗД скринінги: як, коли та навіщо робити
Час вагітності для кожної майбутньої матусі є особливим. Це неймовірне відчуття, коли під серцем росте та розвивається майбутня людина. Хочеться постійно дізнаватися про крихітку щось нове. Як вона почувається? Чи здорова? Як набирає вагу тощо? Дати відповіді на ці та інші питання допомагають, зокрема, сучасні методи діагностики.
Допологовий скринінг є комплексним медичним дослідженням, яке проводять під час вагітності. Він потрібен для своєчасної діагностики та корекції можливих патологій плода, виявлення потреби у додаткових обстеженнях, зокрема, генетичній консультації. Діагностика під час вагітності не є багатостадійним процесом, вона включає лише ультразвукове дослідження (УЗД) та біохімічний аналіз крові майбутньої мами.
Коли потрібно робити пренатальне УЗД?
При підозрі на вагітність, а також на ранніх термінах вагітності ультразвукову діагностику проводять трансвагінально. При цьому датчик вводиться у піхву жінки та лікар уважно роздивляється зображення на екрані. На пізніх термінах ультразвукова діагностика виконується через передню стінку живота. На сьогодні майбутнім матусям Міністерством охорони здоров’я рекомендовано три рази проходити цю процедуру: на 11-13 тижні, на 18-20 тижні та на 32-34 тижні. Більш точні терміни індивідуально визначає акушер-гінеколог, який веде вагітність.
Позапланове УЗД плода жінці призначають у разі болю внизу живота або при дискомфорті чи наявності кров'янистих виділень зі статевих органів, а також у разі багатоплідної вагітності.
Яким чином проходить УЗД під час вагітності?
Особливої спеціальної підготовки до УЗД плоду немає. Для виконання процедури вагітна лягає на спину на канапку та оголює ділянку живота. Після цього гінеколог наносить на живіт спеціальний гель для легкого переміщення датчика по шкірі. Під час такого переміщення по поверхні живота на екрані з’являється зображення майбутньої дитини. Зазвичай діагностика займає не більше 15-20 хвилин, після чого відразу можна отримати результати – інформацію про всі показники крихітки та роздруковане фото малюка. За бажанням жінки під час проведення дослідження може бути присутнім і її чоловік.
Скринінг під час вагітності включає також аналіз крові для виявлення маркерів генетичних захворювань, таких як синдроми Дауна, Патау й Едвардса.
За результатами біохімічного аналізу крові дивляться на числові показники таких білків та гормонів:
- вільний хоріонічний гонадотропін;
- асоційований із вагітністю протеїн-А плазми;
- альфа-фетопротеїн;
- вільний естрадіол.
Гінеколог аналізує значення усіх цих показників і ставить діагноз. Якщо результати дослідження вказують на підвищений ризик генетичного захворювання, лікар направляє на додаткові діагностичні тести: біопсію оболонки ембріона та амніоцентез. За цими показниками можна підтвердити або спростувати наявність патологій. Головне для майбутньої матусі – не панікувати. Без детального дослідження діагноз не можна вважати вірним. До того ж результати можуть бути помилковими.
Розглянемо детальніше особливості діагностики у кожному триместрі, щоб зрозуміти, чи дійсно доцільне відвідування всіх трьох процедур. А може комусь потрібне ще й додаткове обстеження.
Скринінг 1-го триместру (11-13 тижнів)
Багато жінок з нетерпінням чекають на перший скринінг УЗД, адже сподіваються дізнатися щось цікаве про майбутнього малюка. Метою цього обстеження є уточнення терміну вагітності, визначення розміру плода, оцінка стану матки та плаценти. Також лікар оглядає, як розвивається дитина, правильність закладки внутрішніх органів. Зокрема, розмір комірцевої зони плода, наявність і розмір носової кістки. Пренатальний біохімічний аналіз крові у цей час включає визначення показників PAPP-A і β-ХГЛ. Інформації небагато, але навіть те, що малюк у животі розвивається нормально, вже може заспокоїти вагітну.
Скринінг 2-го триместру (18-20 тижнів)
Другий скринінг вже цікавіший хоча б тим, що може назвати стать майбутньої дитини, а також підтвердити орієнтовні дати пологів. Також під час другого УЗД відбувається вивчення усіх внутрішніх органів плода. Зокрема, мозку та серця. Лікар ретельно досліджує і повідомляє майбутній мамі активність плоду, кількість навколоплідних вод та їхню структуру, ступінь зрілості плаценти, а також довжину шийки матки. Це найдовше за часом дослідження, яке може тривати від 20 до 45 хвилин. Якщо є ризик народження дитини з вродженими аномаліями, вагітну відправляють на біохімічні тести для вивчення рівня PAPP-A, β-ГГЛ і вільного естрадіолу. Або визначають АФП, якщо у плода під час 1 скринінгу не було виявлено ознак генетичних патологій. Після отримання результатів лікар-гінеколог детально розповідає, що означає кожен показник і повідомляє жінці про стан здоров’я її малюка.
Скринінг 3-го триместру (32-34 тижні)
У третьому триместрі УЗД вагітності дозволяє побачити розташування дитини в матці: головкою або сідницями до виходу, виключити можливість у відставанні у розвитку, ступінь зрілості легень. Також оцінюється стан та кількість навколоплідних вод, стан шийки матки та наявність обвиття пуповини. Також на цьому етапі можливе вимірювання зросту, ваги, окружності голови та розміру кінцівок плода. Майбутня мама отримує багато цікавої інформації. Підтверджується або не підтверджується стать орієнтовно визначена на попередній діагностиці.
Розмір комірцевої зони плода має становити близько 1,7 мм з відхиленням не більше трьох міліметрів. Якщо відхилення більше, можна припустити у майбутньому синдром Едвардса. Довжина носової кістки в нормі становить близько 2 мм. Якщо вона меншого розміру або взагалі відсутня, висока ймовірність народження дитини з синдромом Дауна. Втім встановити остаточний діагноз на основі УЗД та біохімічного аналізу неможливо, і лікар напевне призначить додаткову генетичну консультацію та відправить вагітну на NIPT.
Неінвазивний пренатальний тест (NIPT)
НІПТ є інноваційним скринінг-тестом, який проводиться для дослідження генетичних патологій плода. Це швидкий, надійний і безпечний метод виявлення синдромів Дауна, Едвардса, Патау, Тернера. Досліджуваним матеріалом є венозна кров вагітної, тому діагностика не має жодних протипоказань і є абсолютно безпечною для плода та матері. NIPT можна проводити вже з 10-11 тижня і до закінчення вагітності. Він є дуже точним дослідженням. НІПТ покази лише у 0,1 % дають хибно позитивні результати.
Цей генетичний тест часто пропонується для пацієнтів за такими рекомендаціями:
- після оцінки маркерів сироватки матері при біохімії крові, що підтверджує наявність у плода генетичних аномалій;
- при наявності хромосомних аномалій при попередніх вагітностях;
- якщо дружина або чоловік несе Робертсонівську транслокацію за участю хромосом XIII або XXI;
- для пацієнтів у віці старше 38 років, які не змогли виконати тест на маркерну оцінку сироватки крові;
- для перевірки результатів аналізів, які мали значення на межі норми, материнської сироватки крові.
Здається тест NIPT вранці до одинадцятої, після 8-12 годин голодування. Воду пити дозволяється.
4Д УЗД плоду
Програма 4D дає можливість не просто побачити малюка в режимі online, але й підтвердити, що він здоровий і розвивається відповідно до свого віку. 4D-діагностика схожа на зустріч з дитиною у реальному режимі часу, вона дарує матусі неймовірні емоції та відчуття і навіть змінює її ставлення до майбутньої дитини. Сучасне обладнання дозволяє отримати дуже точні дані про ембріон на всіх його етапах розвитку. Чотиривимірне сканування дає кольорове, реальне зображення вже з 10-11 тижня вагітності. На екрані можна чітко побачити плід: його посмішку, міміку, рухи, спить він чи спостерігає за своїм маленьким світом. Можна порахувати пальчики, оглянути внутрішні органи. Також з великою точністю можна визначити вагу плоду та передбачити дати пологів.
Обстеження стане зрозумілим, не тільки лікареві, а й майбутнім батькам. Записаний при обстеженні 30-секундний відеоролик можна перекинути на флешку. Також є можливість зробити цифрове фото, яке стане прикрасою першого альбому дитини.
Поширені міфи та факти про УЗД під час вагітності
Велика кількість сучасних жінок намагається будь-що уникнути ультразвукового дослідження, пояснюючи це тим, що не хоче робити УЗД через небезпеку опромінення для малюка. Переважна більшість упереджених переконань та міфів з’явилася від повного нерозуміння, як саме проходить процедура та яким чином діє прилад. Розглянемо популярні міфи про УЗД і зробимо висновки, чи є у майбутніх мам підстави для занепокоєння через цей спосіб діагностики.
Міф 1. УЗД шкідливе для розвитку плоду, бо провокує мутації
Насправді такий вид діагностики є абсолютно безпечним, але потрібно звернути увагу на інноваційність обладнання та рекомендації лікаря. На сьогодні немає жодного доведеного факту, що УЗД може вплинути на розвиток плоду. На новому обладнанні нагрівання тканин – єдиний ефект, помітний при діагностиці – не перевищує 1-1.5 градуси, що абсолютно безпечно для плоду. Відсутність негативного впливу УЗД доведена багаторічними спостереженнями за новонародженими. Три скринінги протягом вагітності є «золотим» стандартом, який призначають лікарі майбутнім мамам за нормального протікання вагітності.
Міф 2. Лікарі призначають УЗД про всяк випадок
Факт – за допомогою цієї діагностики визначаються загроза завмирання плоду, вади розвитку, стан, розвиток та місце розташування плаценти, положення дитини тощо. Наприклад, інформація про необхідність лікування малюка відразу після народження може врятувати йому життя. Приємним бонусом є можливість дізнатися стать крихітки, тож УЗД точно не є примхою лікарів.
Міф 3. УЗД може призвести до зміни ДНК
Для того щоб спростувати цю неправдиву заяву, звернемося до принципів роботи сучасних приладів. Вони створені таким чином, щоб максимально зменшувати механічні коливання тканин під час проведення дослідження, які теоретично можуть призводити до пошкодження клітин. Ніяких підтверджень за понад 50 років використання методу, що УЗД взагалі впливає на ДНК людини, не існує. Ультразвук також не порушує розвиток дитини, не викликає злоякісних утворень.
Міф 4. Моїй дитині буде погано від процедури
Плід у животику мами надійно захищений водами, які амортизують будь-які зовнішні впливи. До того ж дія ультразвуку короткочасна. Так, інколи під час обстеження дитина стає більш рухливою, що є реакцією на дотик датчика апарату та на схвильований стан жінки. Тож цей міф можна швидко анулювати настроєм на позитив і розумінням, що УЗД є важливим для відповідального ведення вагітності.
Міф 5. Навіщо це потрібно? Минулі вагітності пройшли добре, і ця буде такою ж
Якщо попередні вагітності жінки проходили без ускладнень, при наступній вагітності все може бути по-іншому. Кожен випадок індивідуальний, і майбутній мамі точно не слід нехтувати рекомендаціями лікаря. Тим більше, що так можна вперше побачити свою донечку або сина, дізнатися, що малюк здоровий і вагітність протікає як слід.
УЗД при виношуванні дитини є не розвагою, а важливим діагностичним інструментом для лікаря з метою надання індивідуальних рекомендацій майбутній мамі. Ризики відмови від цього методу діагностики значно перевищують перестороги, які, в принципі, не мають підстав чи логічного обґрунтування. Міфи та забобони мають відійти у минуле. А задача жінки при надії – зробити все, щоб виносити та народити здорову, сильну, готову до повноцінного життя дитину. Тож варто зважати лише на свої внутрішні відчуття і стан малюка. Потрібно відкинути усі страхи, менше читати розповіді та поради з Інтернету, включати критичне мислення та чекати сокровенної миті жіночого існування – народження малюка. І нехай все відбудеться максимально легко та приємно, щоб нове життя почалося з щастя та радості і для мами, і для дитини!