location_on phone_in_talk touch_app

Запис на прийом

Зміни у жіночому організмі: які спостереження звичайні під час другого триместру вагітності?

12 вересня 2023

arrow_backназад

Зміни у жіночому організмі: які спостереження звичайні під час другого триместру вагітності?

На другому триместрі майбутня мама сповнена сил та енергії, а деякі незручності залишилися позаду. Вже не турбує токсикоз чи ранкова слабкість, настав час нових відкриттів та вражень як для майбутньої мами, так і для дитини в животі. Ще трохи – і вона відкриє оченята, зможе відрізнити мамин голос від інших звуків, і починає штовхатися. Саме час налаштуватись на якісний зв'язок зі своєю  крихіткою, а також виділити час для себе та родини.

Окрім цього, варто підтримувати здоров'я обох організмів – себе і дитини, та вчасно проходити УЗД, відвідувати клініку і консультуватися з гінекологом. Гарне самопочуття – ще не означає, що треба нехтувати здоров'ям сина, доньки або двійні. Регулярне спостереження вагітності на другому триместрі допоможе вчасно:
контролювати стан матері;
лікарю реагувати на зміни ваги та пропонувати правильні дієти;
прослуховувати серцебиття дитини;
контролювати процес розвитку малюка;
призначати певні препарати та вітаміни у разі потреби. 
На 19-22 тижні, батьки можуть довідатися стать дитини.

Розвиток плоду – що відчувають дитина та мама

Лікарі ведуть відлік другого триместру, починаючи з 14 тижня вагітності, закінчуючи приблизно 27 тижнем. Настає третій - п'ятий місяць від зачаття. Ваш плід зазнає багатьох змін. У цьому триместрі він стає більш схожим на дитину – риси його обличчя вирівнюються, а пальці на руках і ногах стають чітко окресленими.

До четвертого місяця у плода з'являються повіки, брови, вії, нігті та волосся. Він також зможе потягуватися, корчити гримаси і навіть смоктати великий палець. На другому триместрі вагітності організм мами і малюка претерплюють ряд змін. Ось що відбувається під час кожного тижня:

14-й тиждень: в малюка значно розвинулись органи, кістки і м'язи, мама в цей час помічає вже більший розмір живота, її вже не нудить;
15-й тиждень: в плода починають розвиватися волосся на тілі, а також шкіра покривається білою кремовою змазкою, жінка може відчувати збільшення енергії та свіжість;
16-й тиждень: крихітне створіння починає активно рухатися, хоча рухи ще не такі сильні, щоб відчути їх зовнішньо, натомість мама може спостерігати легкі запаморочення через розширення судин;
17-й тиждень: малюк зростає швидкими темпами, в жінки збільшуються молочні залози, шкіра живота розтягується, саме час змащуватися олійкою проти розтяжок;
18-й тиждень: дитина починає активніше рухатися, але ці рухи ще не завжди відчутні;
19-й тиждень: слухова система дитини стає більш чутливою, мама може відчувати роботу кишківника малюка у вигляді легких поколювань або м'язових скорочень;
20-й тиждень: малюк може почути звуки навколишнього середовища, включаючи голос мами, та реагувати на них, вагітна відчуває рухи і починає спостерігати за їх регулярністю.

Це лише декілька прикладів позитивних зрушень, які відбуваються в організмі на другому триместрі вагітності. Майбутні батьки насолоджуються життям на повну, можна взяти відпустку і з'їздити на море чи обрати будь-який інший активний відпочинок. 

Що може турбувати, так це легкий головний біль, печія, закреп, судоми. Печія турбує внаслідок того, що швидко зростаюча в розмірах матка здавлює стравохід, треба знайти найкраще зручне положення та правильно дихати. Останній симптом свідчить про нестачу магнія в організмі. Будь ласка, звертайтеся за додатковою інформацією до свого лікаря або акушера, які можуть надати більш детальну інформацію для вашої конкретної ситуації.

Фізіологічні зміни та важливі спостереження

Важливо розуміти, які фізіологічні зміни є нормальним явищем, а які можуть насторожити. Крім вищезгаданих симптомів, ви можете відчути декілька нових для себе станів вагітності під час другого триместру, зокрема:

  • підвищений апетит;
  • набряки ваших рук, ніг і щиколоток;
  • поява розтяжок на стегнах та молочних залозах.


Деякі жінки цього майже не відчують, тому що організм вже пристосовується до змін, але в цей час важливо консультуватися з лікарями, які ведуть вагітність, та слідкувати за своїм харчуванням.

Увага на харчування та фізичну активність

В другий триместр час приділити увагу правильному харчуванню, тому що підвищений апетит сприяє набору ваги та надлишкових кілограмів. Внаслідок гарного апетиту мама може несвідомо вибрати перекус у вигляді хот-догу чи тістечка, та й взагалі, – почати вживати більше тіста та цукру. Намагайтеся збалансувати свої прийоми їжі, зробити їх більш дрібними та раціональними. У тарілку обов'язково повинні потрапити зелень та овочі, а цукерки чи пиріжки замініть сухофруктами і свіжими ягодами.

Хоча другий триместр вагітності вважається золотим періодом, він надзвичайно важливий для правильного розвитку дитини. Тому вагітна жінка повинна свідомо вибирати такий шлях, щоб забезпечити здорове харчування для себе та дитини. Ви маєте збільшити кількість калорій додатково на 340 на день у другому триместрі, щоб підтримати ріст і розвиток вашої дитини. Але не «їжте за двох», інакше ви можете набрати нездорову кількість ваги, що може призвести до поганих результатів для вас і вашої дитини.

При цьому калорії рахувати не потрібно. Зосередьтеся на групах продуктів, а не на числах. Продукти з високим вмістом калорій, які не матимуть шкідливого впливу на рівень цукру в крові та холестерину, включають:

  • авокадо, горіхи (такі як волоські або мигдаль);
  • насіння, наприклад, гарбузове дуже корисне;
  • несолодкі сухофрукти та хумус;
  • кунжут та інші корисні продукти.

Дуже важливо вживати продукти з вмістом заліза – ви отримаєте його з однієї порції морепродуктів або птиці, півсклянки квасолі та принаймні однієї порції листової зелені щодня. Бонусний бал гарантовано, якщо споживаєте цей мінерал з цитрусовими або червоним болгарським перцем. Вітамін С підвищує засвоєння заліза.

Нестача кальцію також викликає особливе занепокоєння під час другого триместру: малюк забирає його багато, треба поповнювати нестачу продуктами, які містять цей мінерал. А це означає, що вітамін D, Магній і Омега-3 жири також мають вирішальне значення у другому триместрі для розвитку скелета та мозку дитини. Продовжуйте приймати пренатальні вітаміни протягом усієї вагітності.

Якщо у вас алергія на певні продукти, згадані в цій темі, або ви все ще не знаєте, якого плану дієти слід дотримуватися для правильного зростання вашої дитини, вам слід скористатися порадами лікаря.

Щодо фізичних навантажень, то вони мають бути помірними. У другому та третьому триместрах вагітна жінка повинна зосередитись на зміцненні спини. Тренери рекомендують жінкам робити сидячі вправи, а також присідання та вправи для тазового дна (Кегеля). Заборонено лише декілька рухів. Уникайте вправ із надзвичайно високою інтенсивністю/сильним навантаженням, коли дихання ускладнене протягом тривалого періоду часу, не варто довго лежати на спині. Прислухайтеся до свого тіла, якщо відчуваєте, що вам потрібно відпочити під час тренування.

Окрім цього, слід повністю уникати вживання алкоголю під час вагітності, оскільки це може призвести до викидня, мертвонародження та розладів фетального алкогольного спектру (FASD). FASD може призвести до фізичних, поведінкових та інтелектуальних вад у вашої дитини. У цей період також передбачається споживання кофеїну в обмежених кількостях (не більше 200 міліграмів).

Які аналізи необхідно здати на другому триместрі вагітності?

Під час вашої вагітності лікар буде призначати різні тести, щоб перевірити здоров'я мами та дитини. У другому триместрі вас, як правило, обстежують на головні загрози для плоду, включаючи резус-фактор крові та гестаційний діабет. Ви також будете проходити УЗД. Скринінг проводиться на 19-21 тижні і “повідомляє” молодим батькам стать плоду, але в основному дослідження використовується для перевірки анатомії тіла та аномалій розвитку.

Додаткові дослідження цього періоду також включають:

  • загальний аналіз крові для виключення анемії;
  • загальний аналіз сечі;
  • дослідження крові на глюкозу;
  • УЗД для виявлення вроджених вад чи порушення розвитку органів та систем.

Скринінг включає вимірювання розмірів органів, оцінку плоду в цілому, порівняння із загальними статистичними таблицями. Лікар УЗД виключає пороки розвитку плоду, продивляється структури головного мозку та черепну коробку. Добре візуалізуються кінцівки, кількість пальців, хребет, органи черевної порожнини, нирки та ін.. Також лікарі можуть робити припущення щодо розмірів тіла дитини, коли вона буде готова до виходу назовні. Але це ще не точні виміри, а лише ймовірність розвитку подій.

Лікар уважно вивчає роботу серця саме на цьому терміні вагітності. Одне з найголовніших спостережень під час візуалізації – визначення передлежання плаценти, наявність та кількість навколоплідних вод, та огляд шийки матки. Якщо виникають ризики щодо невиношування плоду чи подальшого ускладнення пологів, за мамою ведеться спостереження, або ж призначається терапія у лікарні. Може знадобитися доплерографія, але зазвичай ця процедура обстеження робиться вже на 33 тижні. 

Якщо все гаразд, розміри та розташування органів відповідають термінам, жінку відпускають додому, допоки вона знову не прийде на обстеження в третьому триместрі вагітності.

Облік у клініці та ціна спостереження вагітності

Зазвичай жінка відвідує лікарню одразу як побачить дві смужки на тесті – це правильне рішення. Бо відтоді, як вона завагітніла і організмів стало вдвічі більше, жінка просто не має права контролювати стан крихітного створіння самостійно. Кваліфіковані фахівці запропонують найкращі пакети для ведення вагітності та знайдуть індивідуальний підхід до кожної клієнтки. Варто довірити здоров'я немовляти та звільнитися від страхів чи побоювань, повністю занурившись в приємний стан і мрії про майбутнє.

Зазначимо, спостереження вагітності відбувається досвідченими фахівцями, в тому числі й лікарем-терапевтом за спеціальними пакетами програм, розробленими за вимогами МОЗ України. Знайомство з клінікою та медперсоналом пройде в повному комфорті, після чого з адміністрацією буде складено договір про надання послуг. Оформлення документів проходить дуже швидко, без очікувань. Вагітна отримає всі необхідні медичні документи, в тому числі картку, в якій буде зазначатися кожний прийом. Пізніше з цією карткою жінка прийде на пологи.

Але не завжди жінка встає на облік в перші тижні, вона може працювати і їй просто банально не вистачає часу, або виникають інші причини. Вам варто знати, що працівники клініки завжди раді жінкам, які хочуть стати на облік на будь-якому терміні, і проведуть вас до самих пологів, підтримають морально і зроблять всі необхідні дослідження.

У клініці Yuzko ціна спостереження вагітності варьюється від 20 до 34 тисяч гривень, залежно від того, коли вагітна почала облік, та від видів ускладнень/ризиків. Найпопулярніші пакети послуг в клініці є такими:

  • “Моя вагітність”.
  • "Моя вагітність" з ОАА (складність І ст, одна супутня патологія).
  • Пакет "Моя вагітність" з ОАА (складність ІІ ст, дві супутні патології).
  • "Моя вагітність" з ОАА (складність ІІІ ст, три і більше супутні патології).

Лікарі повністю контролюють стан жінки незалежно від вибраного пакету, ви маєте право на консультації вузьких спеціалістів таких як окуліст, стоматолог, різні види УЗД, наприклад, щитовидної залози або нирок. Якщо ви звернулися за допомогою на другому триместрі, можете вибрати Пакет "Моя вагітність з 20-го тижня" і забути про дискомфорт чи хвилювання, довірившись спеціалістам вищої категорії.