location_on phone_in_talk touch_app

Запис на прийом

Азооспермія, або повна відсутність сперматозоїдів в еякуляті зустрічається, на жаль, не так рідко, як хотілося б лікарям і пацієнтам. Азооспермія буває секреторною, екскреторною і поєднаною.

Види азооспермії

Секреторна азооспермія - це коли сперматозоїди взагалі не виробляються в яєчках. Таке трапляється при вроджених аномалії розвитку яєчок або їх повної відсутності, при крипторхізмі (не опущення яєчок в калитку) та інших відхиленнях в репродуктивної системи чоловіки. Однак секреторна азооспермія може бути і надбаною - вона виникає при запаленні яєчок (орхіт) або їх придатка (епідидиміт) в результаті інфекції, переохолодження, опромінення, алкоголізму, авітамінозу А і Е, варикоцеле та ін.

Екскреторна азооспермія виникає при непрохідності сімʼявиносних шляхів. Хоча в яєчках вироблення сперматозоїдів збережене, лікарі ставлять діагноз чоловіче безпліддя. Непрохідність може бути і вродженою, якщо є порушення розвитку статевих органів, як внутрішніх, так і зовнішніх, і надбаної, внаслідок запалення або травми різних відділів репродуктивної системи - від додатка яєчка до простати.

Діагностика

Діагностика виду азооспермії вкрай важлива для прогнозу фертильності чоловіка. При секреторної азооспермії шанси на народження дитини зовсім низькі, а при екскреторній досить високі. Для цього насамперед необхідно провести спермограму. Якщо в еякуляті не виявляються сперматозоїди, але зустрічаються поодинокі незрілі клітини сперматогенезу, то це ознака секреторного безпліддя, і шансів на запліднення практично немає. Якщо ж у еякуляті немає взагалі ні однієї клітини, що відноситься до сперматогенезу на будь-якій стадії, то швидше за все це екскреторна азооспермія. У такому випадку потрібно зробити пункцію яєчка, щоб визначити, наскільки високі шанси на те, що в них є достатня для запліднення кількість сперматозоїдів.

Вважається, що фруктоза, наявна в еякуляті, може бути досить точним діагностичним показником виду азооспермії. Так, низька концентрація фруктози на тлі кислої реакції може вказувати на вроджену відсутність насінних пухирців. У таких випадках рекомендується додатково визначати рівень фруктози в насіннєвої рідини і ФСГ (фолікулостимулюючий гормон) у сироватці крові. Якщо ФСГ на 50% перевищує верхню межу норми, це говорить про секреторну азооспермію.

При виявленні обстуктивної форми азооспермії лікар оцінює шанси на оперативне вирішення проблеми - проведення мікрохірургічного втручання. Однак питання ускладнюється тим, що при тривалій непрохідності сімʼяних шляхів відбувається порушення вироблення сперматозоїдів у яєчках.

Окрім цих причин азооспермії, бувають випадки, коли відсутній сам еякулят. Це називається аспермією та буває внаслідок ретроградної еякуляції. Сперма при цьому закидається в сечовий міхур замість того, щоб вивергатися назовні. Асперматизм - відсутність оргазму і еякуляції у чоловіка внаслідок деяких функціональних або неврологічних розладів. Обидва ці стани лікуються строго індивідуально.

Лікування

Біопсія яєчка – метод хірургічної діагностики та лікування чоловічого безпліддя.

Сперматозоїди можуть бути відсутніми у спермі (медичний термін цього стану - азооспермія) у двох випадках:

  1. коли сперматозоїди не виробляються або не дозрівають належним чином у яєчках;
  2. коли сперматозоїди (обструктивна форма безпліддя) з яєчка й придатка не попадають у сперму внаслідок обструкції сім’явиносних шляхів.

Причини обструктивної форми безпліддя – травми, вазектомія, операції з приводу пахових гриж, наявність запальних захворювань придатка яєчка або простати, вади розвитку сім’явиносних проток, ЗППП (гонорея).

Показання до біопсії: 

  • азооспермія (відсутність сперматозоїдів у спермі); 
  • забір сперматозоїдів для проведення допоміжних репродуктивних технологій; 
  • підозра на онкологічні захворювання яєчка.

Види біопсії:

  • PESA – перкутанна (через шкіру) аспірація (забір) сперматозоїдів із придатка яєчка; 
  • TESA – перкутанна аспірація сперматозоїдів із тканини яєчка; 
  • MESE – одержання сперматозоїдів при проведенні відкритої біопсії придатка яєчка; 
  • TESE – одержання сперматозоїдів при проведенні відкритої біопсії яєчка.
  • mTESE – одержання сперматозоїдів при проведенні відкритої біопсії яєчка з використанням оптичного збільшення (мікроскоп).

Аспірація (PESA, TESA) проводиться без розрізу. Спеціальною пункційною голкою зі шприцом виймають матеріал, що містить сперматозоїди, з тканини яєчка або придатка яєчка відповідно.

Відкрита біопсія (MESE, TESE) – це невелика операція. Процедура проводиться безболісно, за бажанням пацієнта - під загальною або місцевою анестезією з малотравматичного доступу. Шкіра мошонки зашивається косметичним швом. Біопсія проводиться стаціонарно. В той же день пацієнт може бути відпущений додому або може перебувати у стаціонарі 1-2 дні. Протягом 10 днів після операції рекомендується обмеження фізичного навантаження, виключення статевих контактів.

Сперматозоїди, які були отримані під час біопсії заморожуються. Надалі вони використовуються в програмі (ІКСІ – інтрацитоплазматична ін’єкція сперматозоїда). ІКСІ – це екстракорпоральне запліднення шляхом введення одного сперматозоїда безпосередньо в яйцеклітину.

На цей час розробляються нові методики лікування азооспермії, але нажаль, вони проходять лабораторні випробування та ще не впроваджені у клінічну практику.

Будь ласка, звертайтесь:

Лікарі, які ведуть прийом і до яких можна звернутися