location_on phone_in_talk touch_app

Запис на прийом

Планування вагітності: ключові кроки та поради для щасливого початку нового життя

Планування вагітності – це комплекс лікувально-діагностичних заходів, головне призначення яких полягає у щасливому виношуванні та народженні здорового малюка. Впровадження заходів планування вагітності дозволяє пройти через зазначений період з мінімумом труднощів, ускладнень і зберегти своє здоров'я за допомогою планування вагітності. Незалежно від того, як протікає вагітність, графік її ведення складається для кожної жінки індивідуально, а отже і планування вагітності теж.

Планування вагітності може містити декілька етапів.

Кроки планування вагітності: від підготовки майбутніх батьків

Зазвичай планувати поповнення в родині пара починає за декілька років до появи сина чи доньки на світ. У жінки виникає чітка думка «Хочу завагітніти». Спосіб життя та звички, яких ви дотримуєтеся зараз, часто чинять значущий вплив на зачаття, вагітність і здоров'я малюка у майбутньому, саме тому планування вагітності відіграє важливу роль в цьому.

Планування вагітності – це цілий комплекс заходів і дій для досягнення мети у парі, яка бажає завести дітей. Ретельна підготовка до вагітності знижує ризики ускладнення виношування плоду. 

З чого ж варто починати? Насамперед варто відвідати акушера-гінеколога. Він стане координатором, який допоможе подружжю скласти індивідуальний план підготовки. Жінці необхідно починати робити обстеження за 3-4 місяці до передбачуваного зачаття. Народні методи можуть допомогти із зачаттям у комплексі з оптимізацією звичного способу життя, а рекомендації лікаря мають бути першочерговими для виконання. Тож до народних засобів варто ставитися обережно.

Які ще аспекти варто брати до уваги при плануванні вагітності:

  1. Врахувати свій вік. Лікарі мають схожі погляди на те, який вважати оптимальним: для першої вагітності це 20-29 років, а після 30-35 років настає вдалий час для другої вагітності. Проте вікові межі сьогодні досить умовні. Ми живемо в епоху високого рівня сучасної медицини, тому жінка може без проблем виносити та народити доньку чи сина і в 40 років та навіть, коли вона старша, завдяки інноваційним методам. Тільки контроль з боку лікаря у цьому випадку посилюється.
  2. Кинути палити. При палінні уражаються стінки кровоносних судин, це призводить до порушення циркуляції крові, посилює нестачу кисню. Куріння негативно впливає не тільки на перебіг вагітності та пологів, але також накладає відбиток на здоров'я дитини в майбутньому. За даними численних досліджень, довгоочікуваний малюк з'являється у 50% подружніх пар, які страждають ідіопатичним безпліддям, після припинення куріння.
  3. Пройти загальне обстеження. З метою профілактики захворювань жінці до 25 років потрібно принаймні раз на рік здавати аналізи, робити скринінг на хламідії трахоматіс та мікоплазму геніталіум. Додаткові обстеження можуть бути призначені гінекологом тільки після виявлення тривожних симптомів. Аналіз на наявність антитіл в крові, своєчасна вакцинація від краснухи захистить від небажаних наслідків надалі. Для майбутньої дитини небезпеку становлять захворювання і не гінекологічного характеру.
  4. Почати вживати вітаміни для планування вагітності. Один з ключових вітамінів, який повинен надходити в жіночий організм регулярно й особливо під час планування вагітності – фолієва кислота. Якщо її недостатньо, в момент формування плоду істотно підвищується ризик дефектів нервової трубки у дитини, яка формується протягом перших 28 днів після зачаття. Також можуть розвиватися інші вади розвитку, зростати ризик невиношування і переривання вагітності. Загалом, важливий прийом цілого комплексу супутніх вітамінів.
  5. Скорегувати фізичні навантаження. Плануючи вагітність, замість активного спорту бажано зайнятися оздоровчою фізкультурою. Вкрай корисні тривалі прогулянки на свіжому повітрі у світлий час доби. Так вдасться насолодитися спілкуванням чи музикою, організм насититься киснем та вітаміном D, а м'язи отримають помірне навантаження.
  6. Вести здоровий спосіб життя. Малорухливість, незбалансоване харчування і стреси негативно позначаються на фертильності жінки. Вести здоровий спосіб життя доведеться розпочати якомога раніше, якщо ви вже почали роздумувати, як завагітніти. Щоб продовжити репродуктивний період, треба приділяти увагу своєму раціону, вживати вітамінні комплекси, намагатися більше часу проводити на свіжому повітрі, активно відпочивати, виключити куріння та скоротити вживання алкоголю.
  7. Користуватися календарем зачаття. Калькулятор зачаття дозволяє розрахувати оптимальні дні при плануванні дитини. Існують спеціальні програми, які можна встановити на телефон, або ж скористатися веб-ресурсами, де можна виконати необхідні маніпуляції онлайн. Зазвичай потрібно вказати вихідні дані: перший день менструального циклу та тривалість менструації. На основі цього програма вирахує ймовірні дні, коли відбудеться овуляція, розрахує сприятливий день для зачаття.

Психологи стверджують, що одним із головних складнощів планування пізньої вагітності служить одержиме бажання майбутньої мами зробити цей час та пологи бездоганними. Таким чином вона заганяє себе у справжній стрес, постійно хвилюючись, перевантажуючись на численних заняттях. А це не йде на користь малюкові.

Завчасне планування вагітності допоможе вам уникнути складнощів при виношуванні малюка в будь-якому віці, заздалегідь скорегувати свій спосіб життя і запобігти можливим ускладненням пологів.

Підготовка майбутньої мами: етапи, поради та підтримка для незабутнього батьківства

Як вже говорилося, будь-яка підготовка до вагітності повинна містити декілька основних етапів:

  • лікарська консультація;
  • медичне обстеження;
  • лікування соматичних захворювань;
  • вітамінізація та загальне оздоровлення організму;
  • правильне харчування, фітнес, заняття спортом;
  • психологічна підготовка до вагітності майбутніх батьків.

Відвідувати лікаря потрібно, щоб перевірити стан здоров'я, дізнатися, як швидко завагітніти, здати необхідні аналізи, вибрати найбільш відповідну дату зачаття. Також оздоровити репродуктивну систему, виявити приховані захворювання або можливі протипоказання до зачаття в конкретний період. Доктор дасть індивідуальні рекомендації, як підготуватися до вагітності, включаючи плавне скасування контрацептивів, а також список книг, які варто почитати. Він порадить, що робити при хронічному невиношуванні та спадкових захворюваннях у сім'ї.

Звернутися на консультацію і пройти обстеження перед настанням вагітності потрібно не тільки тим, хто має хронічні захворювання, але й абсолютно здоровим людям в будь-якому віці. Багато хвороб протікають у прихованій формі та майже ніяк не проявляються. Завагітнівши в такий період, жінці потім буде важко виносити дитину.

Тож варто прийти в центр планування сім'ї, причому робити це рекомендується обом потенційним батькам. Основні завдання центру – лікування захворювань, що негативно позначаються на роботі репродуктивної системи, підготовка пари до вагітності, діагностика проблем зачаття.

Обом майбутнім батькам належить здати аналізи при плануванні вагітності та пройти ряд досліджень. А саме:

  1. Аналізи крові та сечі. Можна дізнатися про можливі інфекції, порушення роботи нирок та інших органів.
  2. Аналіз крові на TORCH-інфекції. Виявляє захворювання, що передаються статевим шляхом.
  3. Аналіз крові на гормони. Інформативний, якщо є проблеми із зачаттям або після тривалого використання гормональних контрацептивів.
  4. Мазок з піхви та уретри. Використовується для виявлення запалення і збудників небезпечних захворювань.
  5. УЗД органів сечостатевої сфери, малого таза, молочних залоз. Проводиться для підтвердження відсутності перешкод для зачаття.

Не зайвим буде пройти мікроскопічне дослідження виділень з піхви та шийки матки, перевірити гормони щитоподібної залози. Для жінок, які планують стати мамами після 40 років, важливо знати свій оваріальний резерв яєчників, особливо якщо вагітність не настає протягом 6 місяців. Дамам цього віку необхідно здати аналізи перед плануванням вагітності, а саме зробити УЗД яєчників, аналіз рівня антімюллерова та фолікулостимулювального гормону.

Які найкращі вітаміни при плануванні вагітності

Тим, хто хоче мати дітей, рекомендовані вітамінні комплекси. Обов'язковий прийом:

  1. Вітамін D. Всім особам жіночої статі, які готуються до зачаття, а надалі – до годування груддю, бажано отримувати вітамін D у дозі 600-800 МО/добу. Рішення про призначення вищих доз необхідно приймати на підставі встановлення його концентрації у крові.
  2. Фолієва кислота (вітамін В9). При її нестачі у момент формування плоду сильно підвищується ризик дефектів нервової трубки, яка формується протягом перших 28 днів після зачаття. Дефіцит фолієвої кислоти може спричинити вади розвитку малюка. Зростає ризик невиношування та переривання вагітності.
  3. Йодид калію. Призначається за показаннями, коли надходження йоду з їжею становить менш ніж 150-300 мкг/добу. Препарат добре проникає через плаценту і при прийомі в дозі понад 500 мкг/добу може викликати розвиток гіпотиреозу і зобу у плода.

Дефіцит вітамінів (особливо вітаміну D, фолієвої кислоти, магнію) призводить до вагітності, що завмерла, тобто до зупинки розвитку ембріона/плода при терміні до 22 тижнів.

Підготовка майбутньої мами після 35 років: поради та підтримка для здорової вагітності та щасливого батьківства

Пізня вагітність умовно вважається такою після 35 років. Вірогідність зачати дитину знижується, на це є причини – супутні патології, старіння яєчників, високий ризик позаматкових вагітностей, збільшена частота мимовільних викиднів, загроза передчасних пологів, а також підвищений ризик невиношування, розвитку гестаційного цукрового діабету згідно з МКХ.

Якщо в більш ранньому віці, наприклад, в 34, цикл проходить стандартно щомісяця, то після 40 за рік може бути всього 3-4 овуляції, тому ймовірність зачаття в одному менструальному циклі становить 10%. Але не варто хвилюватися заздалегідь! Попри існування ризиків, при правильному підході вагітність та народження здорової дитини після 35 років можливі й без ускладнень.

Дуже важливі позитивний настрій і стабільний психоемоційний стан майбутніх батьків, тому в деяких випадках (особливо при наявності проблем із зачаттям) парі рекомендована робота з психологом для усунення тривожності та негативних емоцій.

Підготовка до вагітності у віці від 35-40 та вище передбачає ведення здорового способу життя, відмови від шкідливих звичок. Збалансований раціон, регулярні фізичні вправи, відмова від куріння і вживання алкоголю – все це потрібно для відновлення організмом своїх внутрішніх ресурсів, для готовності до батьківства, виношування плоду й пологів.

Протягом вагітності робляться декілька скринінгових УЗД. Перше – в 12-13 тижнів, друге – в 19-21, третє – на терміні в 30-32 тижнів. Завдяки цьому реально виявити відхилення, визначити вади розвитку та за потреби своєчасно надати допомогу.

Якщо не виходить завагітніти, не варто засмучуватися. Потрібно використати нові, безпечні та надійні методи лікування, репродуктивні технології. Вони дозволяють завагітніти пацієнткам, які раніше не могли зачати дитину. Ефективне та правильно підібране лікування безпліддя приносить гарний результат. У розв’язанні проблем чоловічого й жіночого безпліддя використовується міждисциплінарний підхід та сучасні методи терапії.

Підготовка майбутнім татам: поради та підтримка для впевненого батьківства

Поява дитини в сім'ї – велика радість і щастя для батьків. Малюк отримує по 50% генетичного матеріалу від мами й тата. Значить, для народження здорового спадкоємця обидва батьки повинні бути здоровими. Як підготуватися до цієї довгоочікуваної події – ось декілька порад:

  1. Позбутися шкідливих звичок – повністю виключити куріння, алкоголь, вживання будь-яких наркотичних засобів. Організм повинен встигнути очиститися від токсинів до моменту початку дозрівання сперматозоїдів, які будуть брати участь в зачатті.
  2. Стримати навантаження при заняттях спортом – варто переглянути рівень навантажень, відмовитися від сумнівних препаратів та добавок, а тим, хто раніше спортом не займався, слід зупинити вибір на піших прогулянках, скандинавській ходьбі, бігу, плаванні або велопрогулянках.
  3. Нормалізувати масу тіла – рекомендується заздалегідь привести вагу в норму, а в місяці підготовки дотримуватися повноцінного здорового раціону кожен день. Виключити з меню фастфуд, напівфабрикати, копченості, консерви.
  4. Медичний огляд майбутнього тата передбачає візит до уролога, обстеження на статеві інфекції, спермограма. Слід відвідати лікаря загальної практики – він оцінить стан серцево-судинної, респіраторної, травної, ендокринної систем.

Чоловікам не менше за жінок важливо черпати інформацію з авторитетних джерел, робити конспекти, тобто записи щодо майбутнього здоров’я, розвитку та виховання дитини. Варто читати літературу, за потреби поговорити з психологом.

Вітаміни для чоловіків для зачаття

Сьогодні все більше пар усвідомлено підходить до питання розширення родини. Тому в процесі планування народження дитини чоловіки, як і жінки, коригують свій спосіб життя, проходять комплекс досліджень для оцінки стану здоров'я та репродуктивних перспектив.

Якщо є хронічні захворювання, особливо ожиріння, цукровий діабет, артеріальна гіпертензія, інфекційні захворювання сечостатевої системи, обсяг діагностичних процедур підбирається індивідуально. Слід пам'ятати, що за потреби прийому антибактеріальних ліків зачаття потрібно відкласти на 2-3 місяці після закінчення курсу терапії.

Захиститися від несприятливих факторів зовнішнього середовища, заповнити дефіцит речовин, важливих для здоров'я статевих клітин, допоможе прийом певних мікроелементів та вітамінів у період підготовки до батьківства:

  • селен;
  • вітамін Е;
  • цинк;
  • вітамін С;
  • L-карнітин;
  • фолієва кислота.

Стати батьками можна в будь-якому віці, головне – знати основи планування вагітності, перед зачаттям пройти обстеження. Ви самі пишете сценарій свого сімейного життя. Пам'ятайте: чим людина старша, тим більше необхідно приділяти увагу своєму здоров'ю. Пізнати всі принади батьківства у 20, 35 та навіть 55 років цілком можливо, але важливі позитивний настрій та грамотний підхід до планування.