location_on phone_in_talk touch_app

Запис на прийом

Збереження здоров’я жінки та її репродуктивної функції якнайдовше — основа нашої роботи в клініці.

Міома матки – найбільш поширене жіноче захворювання і тому хочу надати для вас більше інформації про це.

Міома матки – це рак

Ні, міома матки – це доброякісна пухлина, яка навпаки – може регресувати, тобто, з плином часу (особливо в період клімаксу) зменшуватися в розмірах. Міому матки потрібно спостерігати у лікаря-гінеколога – чим частіше, тим краще.

Міома матки хвороба молодих?

Ні, міома може виникнути як у жінок 20 років, так і у 50 років. У групу ризику входять жінки після 35 років. За статистикою, міома зникає в період клімаксу, але це відбувається не завжди.

Міому матки можна дізнатися за симптомами?

Ні, не завжди. Симптоматика залежить від того, де локалізована міома. У деяких випадках міома матки може досягати величезних розмірів і при цьому жінка не відчуває жодних дискомфортних відчуттів. Тому, дуже важливо вчасно проходити профілактичні огляди у лікаря-гінеколога, щоб не «запустити» хворобу до критичного стану.

Існує профілактика міоми?

Так, це не міф, а абсолютно вірне твердження. Якщо жінка уважна до свого здоров’я, якщо вона дотримується важливого правила відвідувати лікаря-гінеколога 2 рази в рік, а при наявності яких-небудь захворювань – один раз в 3 місяці, то міому матки можна виявити завчасно і приступити до її лікування. Не нехтуйте процедурою УЗД органів малого тазу – з його допомогою можна більш детально розглянути та виявити навіть незначні пухлини.

Потрібно завагітніти і міома зникне?

Вагітніти з міомою матки можна, але все залежить від місця її розташування. Якщо ви все ж завагітніли з міомою матки, необхідно в обов’язковому порядку постійно перебувати під наглядом лікаря-гінеколога.

Лікування міоми

Золотим стандартом лікуванням симптомних лейоміом матки є оперативне лікування! Але! УВАГА!!!! Не відкрита хірургія, а - ЛАПАРОСКОПІЯ або ГІСТЕРОСКОПІЯ.

Коли потрібно оперувати міоми?

  • Міоми великих розмірів (4-5 і більше см). В деяких випадках такі міоми можуть абсолютно себе не проявляти.
  • Міоми, які прямо перешкоджають настанню вагітності або ж її перебігу.
  • Міоми, які розташовуються на поверхні тіла матки, або ж частково в її товщі, деформують в загальному тіло матки, і за рахунок свого розташування та розмірів можуть здавлювати суміжні органи. Частіше всього пацієнти відчувають дискомфорт в проекції прямої кишки та пришвидшене бажання до сечопуску.
  • Міоми, які повністю розташовуються в порожнині матки, або ж, частково, в більшості своїх випадків провокують до розвитку маткових кровотеч, або ж масивних та значних менструальних кровотеч. І такого ж типу розташування міоми можуть негативно впливати на настання вагітності, її перебіг або ранній післяпологовий період.
  • Міоми розмірами до 3-4 см, які розташовуються повністю в товщі матки, не проявляють себе порушенням загального стану організму не завжди варто оперувати, видаляти міому, а то і взагалі тіло матки. Такого типу міоми можна стримувати від збільшення їх розмірів з гормональної терапії.

ЯК ДІАГНОСТУЄТЬСЯ МІОМА МАТКИ? 

Як правило, міому матки вперше виявляють при огляді у гінеколога. 

Діагноз підтверджується за допомогою ультразвукового дослідження (УЗ-скринінг органів малого тазу у жінок). Це безболісна процедура, що дозволяє фахівцям встановити розміри, кількість, локалізацію та структуру вузлів, виявити супутню патологію ендометрію, придатків матки. Найбільше ефективне гінекологічне УЗД проводиться з допомогою трансвагінального дослідження. 

Гістероскопія - виконують видалення лейоміом, які розташовуються в порожнині матки або ж деформують її.

Лапароскопія - виконується з ціллю видалення міом які розташовуються на поверхні тіла матки, або тих які розташовуються в стінці матки але їхні розміри дозволяють їх візуалізувати на поверхні матки.

Від точної діагностики залежить правильність обраної тактики лікування! 

Гідросальпінкс найчастіше діагностують у жінок, які не можуть завагітніти.

Які є методи діагностики?

Золотим стандартом діагностики є УЗД. В нормі на ультразвуковому дослідженні ми не побачимо маткових труб, а при гідросальпінксі можна виявити патологічне новоутворення між яєчником і маткою, заповнене рідиною. 

Метросальпінгографія — це рентгенологічний метод дослідження, мета якого полягає у визначенні прохідності маткових труб. Після введення контрастної речовини через піхву в порожнину матки виконують один або серію рентгенологічних знімків. У разі затримки введеного препарату в порожнині матки без його потрапляння в маткові труби верифікують їх непрохідність. 

Діагностична лапароскопія — це найінформативніший метод дослідження, за допомогою якого можна точно встановити локалізацію, відношення до сусідніх органів і структур, характер патологічного вогнища. Але головна перевага методу – це можливість реконструкції під час операції. 

МІФИ ПРО ЛАПАРОСКОПІЮ

  • МІФ 1: Хірурги нічого не бачать під час лапароскопічної операції, намагаються розглянути органи в темряві.

Завдяки новітнім технологіям фахівець на екрані монітора бачить операційну область набагато краще (сучасні відеокамери дають 20-ти кратне збільшення), ніж при класичній хірургії, коли лікар покладається тільки на власний зір.

  • МІФ 2: Хірурги можуть щось пропустити, не помітити і не видалити.

На екрані чітко видно збільшене зображення органів, і операції проводяться практично на мікрохірургічному рівні за допомогою спеціальних інструментів для лапароскопічного втручання. При таких умовах неможливо «щось пропустити». Якість операції в будь-якому випадку залежить від кваліфікації, майстерності і досвіду хірурга.

  • МІФ 3: Після лапароскопічної операції будуть дуже помітними рубці, може залишитися шрам, а ось косметичний шов, то інша справа.

Почувши такий «аргумент», залишається тільки посміхнутися. Після невеликих проколів для введення лапароскопічних інструментів майже не залишається рубців і шрамів. І ніякий «шов» при виконанні «відкритої» операції не дасть такий косметичний ефект.

Сьогодні поговоримо про випадки пухлинних утворень або кіст яєчників, які підлягають тільки оперативному лікуваню. Це дермоїдні кісти, в медичній літературі їх описують як зрілі тератоми або пухлини, що утворюються з ектодерми. 

Як утворюються дермоїдні кісти?

Вони утворюються в жіночому організмі ще до народження. Розвиваються з клітин та тканин, які мали б утворити шкіру, волосся, кісткову тканину. Тому, в більшості випадків, вміст таких пухлин складає собою - жирову рідину, волосся, рідше можуть зустрічатися зубки, частини певних кісточок і навіть очні яблука. 

Діагностика таких пухлин зазвичай виконується при УЗД обстеженні, рідше — це випадкова знахідка. Частіше пацієнти звертаються вже з певними дискомфортними відчуттями по низу живота або ж  взагалі з яскраво вираженим больовим синдромом. 

Вік таких пацієнтів може складати від декількох днів після народження і до значно зрілого віку. 

Як лікувати дермоїдну кісту?

Дермоїдні кісти не підлягають абсолютно ніякому таблетованому чи фізіотерапевтичному лікуванню!

Золотим стандартом для оперативного лікування є лапароскопія!

Що робити якщо на огляді у гінеколога діагностували кісту яєчника?

Найперше — не панікувати!

Якщо це вперше діагностована кіста, то спостерігаємо 3 місяці. Йдете на повторне УЗД органів малого тазу, якщо кісти немає — вітаю! Це була функціональна кіста, яка до 3 місяців розсмокталась! Її ніяк не потрібно лікувати! Тільки спостереження!

Кіста, яка вже більше 3 місяців, нікуди самостійно не пропаде.

Потрібно:

  1. Здати аналіз на онкомаркери яєчників СА125, НЕ4. Не варто довго тримати утворення на яєчниках, оскільки, ракові процеси ще ніхто не відміняв! Рак яєчників розвивається дуже швидко! Краще вберегти себе!
  2. Знайти клініку, де вам виконають лапароскопічне втручання.
  3. Проведення лапароскопічного видалення кісти з максимальним збереженням тканини яєчника.

Нагадую, про збереження оваріального запасу (запас яйцеклітин). Цей момент важливий для дівчат, які планують вагітність! Також варто пам‘ятати, що яєчники виробляють жіночі гормони і необхідно максимально зберегти ці органи.

Коли кісти потрібно оперувати?

Якщо це функціональна кіста (фолікулярна або жовтого тіла) - за таким утворення можна спостерігати до 3-х місяців. Якщо розміри зберігаються більше 3-см, тенденції до зменшення немає (контроль УЗД) таку кісту потрібно видаляти виключно оперативним шляхом.

P.S. Фолікулярна кіста утворюється в першу половину менструального циклу (до овуляції); кіста жовтого утворюється виключно в другу половину менструального циклу на місці де відбулася овуляція.

Не функціональні:

  • Дермоїдна кіста ⠀
  • Серозна кіста ⠀
  • Муцинозна кіста ⠀

Фіброма яєчника кісти такого типу самостійно від прийому КОКів (комбінованих оральних контрацептивів), антибіотиків, протизапальної терапії - НІКУДИ НЕ ДІНУТЬСЯ. Діагностуються вони з допомогою УЗД, якщо дермоїдні і фіброми яєчників чітко можна констатувати на УЗД, то серозні і муцинозні в більшості випадків виключно по результатам гістології, але при виконанні УЗД структура таких утворень чітко відрізняється від функціональних кіст (фолікулярної і жовтого тіла).

Ендометріоїдні кісти - якщо вони розмірами 3 см і більше однозначно лапароскопічне (оперативне) видалення. До 3-х см є можливість проведення склерозування. Що це?

Під контролем УЗД (пацієнтка знаходиться в медикаментозному сні) проводиться пункція кіст (відсмоктування «шоколадного» вмісту кісти, далі введення 96% спирту в порожнину кісти (на 5-10 хв) і подальше його відсмоктування. Звичайно, виключно індивідуальний підхід якщо паралельно з наявною ендометріомою у пацієнтки є проблеми з настанням вагітності.

Чи варто боятися сучасної хірургії при кістах/пухлинах яєчників?

Основним завданням при виконані видалення доброякісного новоутворення яєчника є максимальне збереження здорової тканини. Особливо це стосується молодих жінок, які ще не народжували! Тому, що люба хірургія на яєчниках негативно впливає на оваріальний резерв!

Найтравматичніша — відкрита хірургія! При лапаротомії (відкритій хірургії) неможливо чітко відділити тканину капсули кісти від здорової частини яєчника, тому частіше всього при такій хірургії роблять резекцію яєчника, а не видалення виключно капсули кісти.

Однією з вроджених аномалій розвитку тіла матки є перетинка в порожнині матки.

Такі розділення порожнини матки можуть бути повними і неповними. Тобто, коли перетинка повністю розділяє порожнину матки на дві частини, або ж частково.

Аномалій розвитку матки є безліч:

  • аномалії, які можуть зустрічатися при одному тілі матки та одній шийці матки;
  • варіанти повного подвоєння тіла матки, шийки матки і повного або часткового подвоєння піхви.⠀

Повернемося до перетинок.

Якщо діагностована така патологія - не потрібно одразу лякатися, бити на сполох і бігти в операційну. Одним з найбільш негативних проявів перетинок в порожнині матки є складність у виношуванні вагітності.

МОЖЛИВА СКЛАДНІСТЬ!

Якщо вже є два і більше епізоди самостійного переривання вагітності в малих термінах, і також до або ж після таких випадків діагностована перетинка, вже тоді потрібно готуватися до операції по розсічення такою перетинки.

Чому саме так?

Не доведено, що наявність перетинки однозначно провокує переривання вагітностей на ранніх термінах.

Багато разів зустрічалися повні і неповні перетинки, оперуючи пацієнток по причинах поліпів і міом, які вже народжували в цьому житті і не раз.

Тому кожна ситуація є індивідуальною, до кожної пацієнтки має бути виключно індивідуальний підхід.

У мене дворога матка. Це вирок? Що це таке? Потрібно вже робити операцію?

Відносно часто ми консультуємо пацієнток з таким діагнозом.

Чи може жінка з дворогою маткою виносити і народити здорову дитину?

В ідеалі необхідні умови для нормального виношування дитини — тіло матки має бути порожнім, не мати перегородок і розщеплень на окремі відділи.

Але якщо діагностовано дворога матка, що робити?

Спочатку розберемось що це таке.

Дворога матка – це вроджена аномалія, що характеризується роздвоєнням порожнини матки на дві невеликі частини (роги). Така аномалія може (!) стати причиною появи проблем з виношуванням вагітності, хоча самому зачаття вона не перешкоджає.

Які причини дворогої матки?

Нагадуємо, що це вроджена аномалія, яка може виникнути через:

  • аномалію розвитку мюллерових проток (на етапі ембріологічного розвитку утворюється дві мюллерових протоки, з яких в подальшому формуються внутрішні статеві органи у дівчаток);
  • алкоголізм та паління матері.

Варто знати, що період до 12 тижнів є особливо небезпечним, тому що тоді відбувається формування основних органів плода і майбутньої плаценти. Якщо несприятливі фактори будуть впливати на вагітну жінку після 12 тижнів, то вірогідність появи у плода дворогої матки буде невисокою.

Чи може жінка з дворогою маткою виносити і народити здорову дитину?

Так, може! Але потрібно, щоб ваш лікар ретельно дослідив порожнину матки за допомогою УЗД і гістероскопії, щоб переконатися в тому, що жінка здатна виносити плід без попередньої хірургічної корекції дітородного органу.

Будь ласка, звертайтесь:

Лікарі, які ведуть прийом і до яких можна звернутися