location_on phone_in_talk touch_app

Запис на прийом

Коли потрібно робити і скільки разів можна?

Майбутній мамі пропонують зробити 3-4 ультразвукові дослідження під час вагітності. Усі жінки переймаються запитанням, чи не шкідлива така процедура, чи не вплине вона на розвиток малюка і здоров'я вагітної?

Важливо зазначити, що ультразвукова діагностика існує вже понад 50 років, і немає жодного дослідження, що доводить шкідливість ультразвукових променів на плід або на вагітну. Але, попри це, не рекомендується проводити УЗД без належних причин. Особливо на ранніх термінах вагітності, коли формуються органи плода (до 10-го тижня). УЗД слід проводити з певною метою за рекомендацією лікаря.

УЗД-діагностика визнається найбільш безпечним і інформативним методом обстеження здоров'я плода під час вагітності.

Коли треба робити перше УЗД?

В усьому світі перше скринінгове УЗД роблять вагітним в 11-13 тижнів.

На ранніх термінах УЗД слід проводити тільки за строгими показниками. Таким як:

  • невідповідність розмірів матки передбачуваному терміну вагітності;
  • кров'янисті виділення при вагітності;
  • при штучному заплідненні (ЕКЗ) для уточнення розвитку ембріона.

Коли треба робити УЗД під час вагітності

Протягом усієї вагітності у світі узаконено три скринінгові дослідження:

  • у 12 тижнів,
  • у 22 тижні,
  • та у 32 тижні.

При дослідженні в кожному періоді ставляться певні завдання:

12 тижнів – виключаються хромосомні аномалії, уточнюється термін вагітності по плоду, відкидаються грубі вади розвитку;

у 20-21 тиждень – розглядається анатомічна будова всіх органів і систем плода. Відкидаються вади  розвитку в 5 системах організму та найбільш важливих системах – це центральна нервова система і вади серцево-судинної системи.

У цей термін добре вже візуалізуються анатомічні структури.

На 32-й тиждень під час УЗД визначається насамперед передлегла частина плода, виключається затримка розвитку та вади розвитку плода. На пізніх термінах вагітності більшість уваги слід приділити допплеровському дослідженню плода. При допплері визначається та характеризується  кровоплин в судинах плода та матері.

Чи не шкідливо робити УЗД під час вагітності?

Відповістити на запитання "Чи шкідливе УЗД?" однозначно неможливо. Зрозуміло, що досліди на людях не проводили, тому існують різні думки на цю тему. Учені не знають достеменно, що саме відбувається при впливі ультразвукових хвиль на організм дитини, як вони впливають на зростаючі клітини. Деякі дослідження показали, що на клітинному рівні відбуваються мікроскопічні зміни. Досліди, проведені на тваринах, доводять: опромінення ультразвуком приводить до затримки зростання зародка та зменшення відтворення.

Також дехто стверджує, що ультразвук впливає на геном і здатен призвести до мутацій. Визначити точний вплив ультразвуку на організм можуть лише великомасштабні дослідження. Звісно, якщо шкідливість явища не доведена, це ще не означає його корисності. Але не варто забувати, що УЗД вагітної – це короткочасне дослідження.

Будь ласка, звертайтесь:

Лікарі, які ведуть прийом і до яких можна звернутися